EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
پیام مدیر کل یونسکو خانم Audrey Azoulay به مناسبت روز جهانی دریاها و اقیانوس ها19 خرداد 1399

 

 

هر ساله، اواخر ماه مه و اوایل ژوئن، یونسکو سه روز بین­المللی بزرگ را جشن می­گیرد که فرصتی مهم برای در نظر گرفتن سه رکن اساسی تغییرات اقلیمی است: تنوع زیستی، محیط زیست و اقیانوس­ها.

سومین مناسبت، توجه ما را به مسئله­ای مهم جلب می­کند: اقیانوس­ها. آنها بخش اعظمی از سطح زمین -70٪  آن- را اشغال می­کنند تا جایی که به سیاره ما رنگی متمایز می­دهند. همچنین آن­ها وضعیت سلامت زمین را به وضوح بیان می­کنند: با پایش آن­ها می­دانیم که در کجا ایستاده ایم.

از نظر اقلیم، گرم شدن و اسیدی شدن اقیانوس­ها عواقب بدی بر روی زندگی موجودات دریایی و زمین دارد: مطمئناً افزایش تراز آب، جوامع مستقر در سواحل و کشورهای جزیره ای را تهدید می­کند. همچنین تهدیدی وجود دارد که از آنجایی که سیستمیک بوده، نگران کننده تر است و اگر اقیانوس­ها دیگر قادر به انجام تنظیم اقلیم نباشند، این تهدید به واقعیت تبدیل خواهد شد.

با در نظر گرفتن تنوع زیستی، این آسیب شناسی هشدار دهنده خواهد بود. در جایی که زندگی ریشه دارد، در جایی که زندگی تنوع داشته و گونه­های مختلفی از آن وجود دارد، و در جایی که زندگی هنوز ناشناخته است و در همه جا، زندگی تهدید خواهد شد.

ما به خوبی از این بحران های درهم تنیده و متقابل آگاهیم و قدردان کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو که امسال شست سالگی خود را جشن می­گیرد، هستیم. همچنین می­دانیم که در کجا باید عمل کنیم. با این حال، هنوز باید به مسائل بیاندیشیم و بسیج شویم تا بتوانیم امور اجتناب ناپذیر را مدیریت کنیم و از مسائل جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آوریم.

شیوع کرونا این فرصت را برای ما فراهم می آورد تا دست به دست هم دهیم و برنامه­های عملی بلند پروازانه را تنظیم کنیم. این امر در مورد اقلیم صحیح است، در مورد تنوع زیستی صادق است و در مورد اقیانوس­ها درست است. پیتر تامسون، مسوول ویژه اقیانوس ها در سازمان ملل چند روز پیش در این مورد اظهار داشت: "اگر تا به امروز جزر و مدی در امور انسانی بوده است که باید مورد توجه قرار گیرد ، این همان اتفاق است".

با ورود به دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار که توسط سازمان ملل بناگذاشته شده است، وظیفه ما است که از این فرصت استفاده کنیم. اولاً باید از این فرصت استفاده کنیم تا بیشتر در مورد اقیانوس­ها بیاموزیم؛ اقیانوس­هایی که هنوز برای ما ناشناخته مانده اند و هنوز اسرار بسیاری دارند که فقط ما می­توانیم آن ها را آشکار کنیم.

ثانیاً باید از این فرصت استفاده کنیم تا به تخیل و نوآوری که برای مقابله با این وضعیت نگران­کننده به آنها نیاز داریم،  پر و بال دهیم. به همین دلیل است که نوآوری را­، موضوع بزرگداشت این روز جهانی برگزیده ایم. همچنین باید از این فرصت برای به صدا درآوردن زنگ هشدار استفاده کنیم، شاید بیشتر از پیش، زیرا هیچ راه حل فنی نمی تواند جایگزین درک گسترده افراد از خطراتی باشد که اقیانوس­ها و اسرار شگفت انگیز و زیبایی آن ها را تهدید می­کند.

پابلو نرودا، شاعر معروف کشور شیلی که اقیانوس آرام را بسیار عزیز می­داشت، می­گوید: " من به دریا نیاز دارم زیرا به من می­آموزد". در روز جهانی اقیانوس­ها و دریاها، از شما دعوت می­کنم که دریا را آموزگار خود قرار دهید و از آن بیاموزید و برای آن گام بردارید.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 خرداد 1399
تعداد بازدید : 57

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.