EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دکتر حسین زمردیان استاد ژئوفیزیک دانشگاه تهران و موسس پژوهشگاه درگذشت

 

 

دکتر حسین زمردیان استاد ژئوفیزیک دانشگاه تهران و موسس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی درگذشت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، حسین زمردیان متولد سال ۱۳۱۵ شیراز است و پس از طی تحصیلات متوسطه به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۳۷ در رشته کارشناسی ژئوفیزیک از این دانشگاه فارغ التحصیل شد و در همین سال به عنوان دستیار آموزشگاه مؤسسه تازه تأسیس ژئوفیزیک دانشگاه، تدریس رشته گرافی سنجی را برعهده گرفت.

وی در سال ۱۳۴۳ موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته «ژئودزی» شد و در سال ۱۳۴۶ دکترای تخصصی خود را در همین رشته از دانشگاه فنی مونیخ دریافت کرد.

زمردیان در فاصله سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۶ به عنوان دستیار پژوهشی در مؤسسه تحقیقات «ژئودزی» آلمان وابسته به آکادمی علوم استان «باواریا» مشغول به فعالیت شد و در اواخر سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۴۷ با رتبه استادیاری در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد.

دکتر زمردیان از نخستین دانش آموختگان رشته ژئوفیزیک در ایران است که تحصیلات مقدماتی خود را زیر نظر اساتید گرانمایه دانشگاه تهران همچون زنده یاد دکتر محمود حسابی، زنده یاد دکتر کشی افشار (بنیانگذار ژئوفیزیک در ایران)، دکتر جناب، دکتر خمسوی و دکتر روشن به پایان برده است و از نخستین سال‌های تأسیس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بیش از ۴۰ سال در زمینه آموزش و تحقیقات ژئوفیزیک فعالیت داشته است.

دکتر زمردیان از سال 1370 به عنوان نخستین رئیس مسئولیت تاسیس مرکز ملی اقیانوس شناسی را بر عهده گرفت. این مرکز با توجه به توافق بین وزارت آموزش عالی وقت و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در اواخر سال ١٣٧٠ تاسیس شد. وی تا سال 1380 ریاست مرکز ملی اقیانوس شناسی را برعهده داشت. از جمله فعالیت های ماندگار دکتر زمردیان در طول دوره مسئولیت مرکز ملی اقیانوس شناسی، کسب مجوز ایجاد مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی به عنوان یکی از مراکز برنامه بین المللی تبادل داده ها و اطلاعات اقیانوسی (IODE) است.

 زمردیان در طی ده سال مسئولیت مرکز ملی اقیانوس شناسی به عنوان نماینده ایران در کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو در پاریس در اجلاس‌های سالانه و دوسالانه این کمیسیون حضوری فعال داشته است.

وی را به عنوان یکی از پایه‌گذاران دانشگاه هرمزگان، ریاست مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ریاست کمیته ملی اقیانوس شناسی وابسته به کمیسیون ملی یونسکو و ریاست انجمن ژئوفیزیک ایران و بنیانگذار مرکز ملی اقیانوس شناسی ( پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی) می‌شناسند. دکتر زمردیان همچنین بیش از بیست سال با گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی همکاری داشته و رئیس گروه واژه‌گزینی تخصصی ژئوفیزیک و عضو گروه مهندسی نقشه‌برداری و شورای هماهنگی علوم این فرهنگستان بوده است.

دکتر زمردیان در خرداد ماه سال 1399 از سوی کمیته ملی اقیانوس شناسی کمیسیون ملی یونسکو به اتفاق آرا به عنوان یکی از مفاخر علوم دریایی کشور معرفی گردید.

حسین زمردیان ۵ جلد کتاب را با عناوین "کاوش ژئوفیزیک"، "ژئوفیزیک کاربردی" (در دوجلد)، "مبانی نجوم"، "اطلس ابرهای دریایی" و "واژه نامه علوم زمین" را تألیف کرد و در سال  ۱۳۶۸ جایزه بهترین ترجمه را برای کتاب ژئوفیزیک کاربردی دریافت کرده است.

وی همچنین بالغ بر ۳۰ مقاله علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی و ۲۰ مقاله در کنفرانس‌های داخلی و خارجی ارائه کرده و در سال ۱۳۵۵ جایزه بهترین مقاله کاربردی دانشگاه تهران را دریافت کرده است. او همچنین راهنمایی بیش از ۳۰ پایان نامه دانشجویی را در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد برعهده داشته است و در سال ۱۳۸۱ از سوی آکادمی نفت و گاز قزاقستان به علت خدمات ارزنده‌ای که در زمینه همکاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر و توسعه کارهای علمی مربوط به این دریاچه انجام داده بود، به مقام استادی این آکادمی نائل آمد.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مرداد 1399
تعداد بازدید : 101

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.