EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم : فرصت‎های بی‎نظیر پژوهشی در حوزه دریاها وجود دارد(19/10/1390)

 

به گزارش روابط عمومی موسسه ملی اقیانوس شناسی، یازدهمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی روز پنج شنبه مورخ 15 دی ماه 1390 به میزبانی دانشگاه خلیج  فارس و با حضور معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روساي دانشگاهها و مراكز پژوهشي عضو برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر مسعود صدری‎‎نسب رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و ریاست دورهای اتحادیه در سخنانی با اشاره به نحوه شکلگیری اتحادیه، ساختار و اهداف آن، به بیان فعالیت‎‎های اتحاديه، و نحوه مشارکت و همکاری اعضا پرداخت.

در این نشست دکتر محمد مهدی‎‎نژاد نوری معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به وجود فرصتهای بینظیر پژوهشی در حوزه دریا و اقیانوس، خواستار اقدام عملی دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور برای بهره‎‎گیری از این فرصتها شد.

 معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با انتقاد از عدم ورود برخی از دانشگاههای ساحلی کشور به حوزه علوم و فنون دریایی تاکید کرد: دانشگاههای ساحلی کشور باید حداقل دارای یک دانشکده علوم و فنون دریایی و یا مرکز پژوهشی فعال در این حوزه باشند.

دکتر مهدینژاد نوری افزود: در بحث دریا باید متعهدانه، مسؤولانه و دلسوزانه وارد عرصه شد تا عقبماندگیها و بیتوجهیهای پیشین جبران شود.

در ادامه این نشست، دکتر  مهدی ایرانمنش معاون وزير و رئیس هیاتهای امنا و هیات ممیزی مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم تحول اساسی در پژوهش و آموزش علوم و فنون دریایی و اقیانوسی اظهار داشت: برای برنامهریزی جدی در این خصوص میتوان از ظرفیتهای موجود در اتحادیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی استفاده كرد و در این راستا تشکیل گروه علوم و فنون دریایی به عنوان یکی از گروههای برنامهریزی ششگانه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بستر لازم را برای توسعه این بخش فراهم آورده است.

در بخش دوم این نشست، دکتر وحید چگینی رئیس موسسه ملی اقیانوسشناسی و عضو شوراي عالي اتحاديه با راهبردی خواندن حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوسی برای کشور به معرفی طرحهاي كلان در زمينه دريا و اقيانوس از جمله؛ طرح تاسیس پایگاه دائمی تحقیقاتی کشور در قطب جنوب پرداخت و خواستار مشارکت اعضای اتحادیه برای به نتیجه رسیدن طرح مزبور شد.

سپس دکتر عبدالعلی شرقی دبیر ادواری اتحادیه به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دبیرخانه اتحادیه پرداخت.

در ادامه، كليات برنامه راهبردی توسعه آموزش عالی کشور در حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوسی مورد بررسي قرار گرفت و قرار شد دانشگاهها و مراكز پژوهشي منتخب عضو اتحادیه، در تکمیل بخش آموزشی برنامه اقدام كنند.

همچنين مقرر شد قبل از ارسال اين برنامه براي طرح در کمیته برنامهریزی و شورای گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، جمعبندي نهايي درجلسهای در اوايل بهمن ماه و با حضور نمايندگان دانشگاههاي منتخب دريايي در موسسه ملي اقيانوسشناسي برگزار شود.

در این نشست، آئیننامههاي داخلی کارگروههاي تخصصي اتحاديه شامل: كارگروه «دانشجویی و فرهنگی»، كارگروه «آموزشی»، كارگروه «پژوهشی و فناوری»، كارگروه «مالی و پشتیبانی» و كارگروه «روابط عمومی و امور بین‎‎الملل» و همچنين آئین نامه مالی اتحادیه به تصویب نهایی رسید و قرار شد کارگروههای پنجگانه تخصصي اتحاديه، فعالیت رسمی خود را شروع کنند.


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 دي 1390
تعداد بازدید : 1641

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.