EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
پیام دبیر اجرایی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو در دومین همایش اقیانوس شناسی غرب آسیا

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی اقیانوس شناسی غرب آسیا که در محل پژوهشگاه و به صورت «وبینار» در تاریخ 26و27 شهریور 1399 برگزار شد، پیام دکتر ولادیمیر ریابینین دبیر اجرایی کمیسیون بین دولتی اقیانوس­شناسی یونسکو، پخش گردید.

 

در متن پیام ویدئویی ریابینین آمده است:

جناب آقای دکتر بهروز ابطحی، خانم ها و آقایان و شرکت گنندگان محترم دومین کنفرانس اقیانوس شناسی غرب آسیا؛

مفتخرم از طرف کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو (IOC) به شما خوش آمد بگویم. از شما برای برگزاری این کنفرانس منطقه­ای در جهت ادامه فعالیت ها در این دوران بسیار سخت که دنیا به خاطر ویروس کرونا با آن مواجه شده است، قدردانی می کنم. وقتی درباره شرایط کنونی فکر می کنم بر این باور هستم علاوه بر درد و رنج بسیاری که این ویروس برای جهان ایجاد کرده ، باعث نشان دادن اهمیت علم و طراحی برای پیشبرد آن نیز شده است و این درسی است که باید بیاموزیم.

دانش اقیانوس شناسی نیز از این امر مستثنی نیست و علم اقیانوس شناسی نیز برای زندگی مردم بسیار اهمیت دارد. بنابراین برای این همایش آرزوی موفقیت می کنم. کارگاه های آموزشی تخصصی که قبل از همایش برگزار شدند موضوعات جالبی داشت و بسیار با مباحث اقیانوس شناسی مطرح در خلیج فارس و دریای عمان مرتبط بود که بسیار عالی است. فکر می کنم اگر در مورد دیدگاه های عمومی توسعه علم اقیانوس شناسی با شما صحبت کنم بسیار مفید فایده باشد. ما در زمانی زندگی می کنیم که اقیانوس شناسی در حال حرکت به سمت علمی است که واقعاً در خدمت جامعه و دریاها باشد و در راستای دستور کار توسعه پایدار حرکت نماید. ما برنامه های زیادی داریم از جمله: دیده بانی، مدیریت داده ها، مدل سازی، پیش بینی و ارزیابی. ما فعالیت های بسیاری داریم در حوزه سیاست گذاری، توسعه اقتصاد دریایی پایدار و این فهرست را می توان ادامه داد. چیزی که اهمیت دارد این است که ببینیم چطور می توان از قدرت علم برای خدمت به مردم و حفاظت از اقیانوس ها استفاده کرد و این نیازمند طراحی است. در سال 2016، کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی این روند را مدنظر قرار داد و در سال 2017 طرحی به سازمان ملل متحد ارائه کرد تا دهه ای به نام دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار نامگذاری شود. پس از اعلام این دهه توسط نشست عمومی سازمان ملل، 2000 نفر در سراسر دنیا در کارگاه های مرتبط با دهه علوم اقیانوسی شرکت کرده اند. ما برنامه اجرایی (Implementation Plan) دهه علوم اقیانوسی را تدوین کرده ایم. این برنامه شامل 7 برنامه و 10 چالش است. چشم انداز این برنامه ایجاد علمی است برای دستیابی به اقیانوس هایی که به آنها نیازداریم. در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که نشست عمومی سازمان ملل این برنامه اجرایی را دریافت کرده است و این ما را به مرحله بعد هدایت می کند که مرحله اجرای این برنامه است. ما طرح کلی و زمینه هایی که باید به آن ها دست یافت را تدوین کرده ایم اما این کافی نیست. کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی به زودی فراخوانی را اعلام خواهد کرد تا کشورها پیشنهادات خود را برای اقدامات در این زمینه ارایه دهند و بتوانیم برنامه های عملی داشته باشیم. می خواهیم ببینیم که کشورهای جهان می خواهند چه اقداماتی در زمان آغاز این دهه انجام دهند و آن ها را تحلیل و بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم به ایده هایی دست یابیم که چطور این فعالیت ها و اقداماتی که قبلاً نام بردم مانند دیده بانی، مدلسازی، مدیریت داده ها و ... را با هم ترکیب کنیم. پس لطفا در مورد مشارکت در این زمینه فکر کنید. در ماه اکتبر این فراخوان اعلام خواهد شد و امیدواریم از طرف شما طرح های پیشنهادی (پروپوزال) در این زمینه دریافت کنیم که از نظر من می تواند مشارکت بین المللی بسیار خوبی در زمینه اقیانوس­شناسی باشد. ما نیاز داریم از قدرت علم برای دستیابی به پارادایم های جدید برای ارتباط با اقیانوس ها و دریاها که همان ارتباط انسان با اقیانوس ها است استفاده کنیم که عصری جدید بر پایه علم برای مدیریت یکپارچه اقیانوس ها خواهد بود. نتایج را بررسی کنید و چالش ها را در نظر بگیرید و به یاد داشته باشید که این چالش ها ثابت نیستند. شما می توانید ایده های بسیار خوبی داشته باشید و ما مشتاقانه منتظر دریافت آن ها هستیم. لطفاً از این کنفرانس استفاده کنید و نظرات خود را در این زمینه با هم مطرح کنید که در این زمینه چه کارهایی می توان در منطقه و در کشور خود انجام داد.

برای شما کنفرانس بسیار موفقی را آرزو می کنم. مجداً از آقای بهروز ابطحی و پژوهشگاه ملی اقیانوس­شناسی و علوم جوی به عنوان میزبان مرکز منطقه ای آموزشی پژوهشی اقیانوس شناسی غرب آسیا تحت پوشش یونسکو برای برگزاری این کنفرانس تشکر می­کنم.

بهترین ها را برایتان آرزو دارم.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 شهريور 1399
تعداد بازدید : 31

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.