EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
تاکید دکتر سرینیواس کومار تامالا بر ادامه مطالعات و همکاری ها بین کشورهای منطقه ‏اقیانوس هند

 

 

 

 

 

 

 

 

در دومین همایش بین المللی اقیانوس شناسی غرب آسیا که به صورت «وبینار» و به مدت دو روز در تاریخ 26 شهریور 1399 برگزار شد، دکتر سرینیواس کومار تامالا رئیس مرکز ملی خدمات اطلاعات اقیانوسی هند مطالبی در خصوص اهمیت اقیانوس شناسی بیان کرد و گفت: از اهمیت اقیانوس شناسی در منطقه غرب آسیا می توان گفت که این منطقه توسط دریاهای متعددی احاطه شده و دارای 3 منطقه مهم تکتونیکی است که مکران یکی از زونهای فرورانش آن است. منطقه اقیانوس هند دارای 300 میلیون نفر جمعیت از 20 کشور است که به طور مستقیم و غیر مستقیم با محیط های دریایی در ارتباط هستند. بنابراین این امر نشان دهنده اهمیت برگزاری این کنفرانس است که امروز برگزار شده است.

تامالا ضمن اشاره به سوابق سونامی های گذشته، گفت: بزرگترین سونامی که در سوماترا در سال 2004 میلادی اتفاق افتاد و جان 230 هزار نفر را گرفت در این منطقه قرار دارد که به دنبال آن جامعه جهانی به اهمیت مطالعات در حوزه مخاطرات سونامی  پی برد و در سال های بعد با همکاری های منطقه ای و بین المللی، کارگروه هشدار و کاهش اثرات سونامی در منطقه اقیانوس هند (IOTWMS) در کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو ایجاد و سامانه هشدار سونامی در منطقه اقیانوس هند تاسیس گردید که می تواند تنها چند دقیقه قبل از وقوع سونامی آن را هشدار دهد.

تامالا، با بیان این که احتمال وقوع سونامی در تمامی مناطق اقیانوس هند وجود دارد، اظهار داشت: یکی از این مناطق منطقه مکران است که در گذشته هم این رویداد اتفاق افتاده است که در همین راستا کارگروه ویژه ای متشکل از دانشمندان حوزه سونامی برای این منطقه تشکیل شده و از طریق ان مطالعات و همکاری های منطقه ای کشورها بر روی مطالعات سونامی منطقه مکران انجام می شود.

رئیس موسسه اقیانوس شناسی هند در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به شواهد موجود و اینکه در سال 1945 میلادی در این منطقه سونامی اتفاق افتاده است احتمال وقوع آن در آینده نیز وجود دارد. شواهد موجود در سونامی سال 1945 منطقه مکران نقطه عطفی برای مطالعات در این منطقه است. از طریق همکاری های منطقه ای، سامانه زودهنگام هشدار سونامی برای کاهش اثرات احتمالی سونامی ایجاد شده است که از تلاش های یونسکو برای حمایت از آن قدردانی میکنم.

تامالا، تصریح کرد: کشورهای استرالیا، هند و اندونزی به عنوان مراکز اصلی اطلاع رسانی آنی در منطقه اقیانوس هند مجهز به سامانه ای هشدار هستند و کشورهای منطقه نیز به آنها متصل هستند. این شبکه در تلاش است تا عملکرد خود را بهبود بخشد و زمان اعلام هشدار را در شبکه کاهش دهد.

وی بر مشارکت ها و همکاری های منطقه ای بین متخصصان، دکتر بهروز ابطحی و آقای پاکتابی نایب رئیسان کارگروه سامانه هشدار و کاهش اثرات مخاطرات سونامی اقیانوس هند، از ایران و هند، خانم دیکوریتا کارناتی رئیس این کارگروه از اندونزی و دکتر محمد مختاری رئیس کارگروه منطقه مکران از ایران و همچنین اعضایی از کشور هند، پاکستان، عمان و امارات و کارگروه های دیگر که در بخش های مختلف فعالیت دارند و اعضای آن از کشورهای منطقه که همکاری خوبی در خصوص مطالعات سونامی در منطقه اقیانوس هند دارند، برای تقویت سامانه هشدار زودهنگام سونامی در منطقه اقیانوس هند تاکید کرد.

 رئیس موسسه اقیانوس شناسی هند، همچنین بر ادامه مطالعات و همکاری ها بین کشورهای منطقه به ویژه در بخش شبکه های دیدبانی و به اشتراک گذاری داده نه تنها برای سونامی بلکه برای مخاطرات دریایی دیگر و همچنین دیده بانی و تحقیقات اقیانوس شناسی در منطقه به منظور تامین زندگی بهتر برای مردم  این مناطق، تاکید کرد.

تمالا، در خاتمه سخنانش برگزاری این کنفرانس و فرصت های آن را مغتنم شمرد و ضمن قدردانی از متولیان آن گفت: امیدوارم در برنامه ای دیگر پس از اینکه شیوع کرونا از بین رفت مجدد همه شما را حضورا ملاقات کنم.

 

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 مهر 1399
تعداد بازدید : 37

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.