EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دکتر پورکرمان در همایش ملی فرهنگ و تمدن خلیج فارس عنوان کرد: تخریب بیش از 90درصد سایت های ‏باستانی

 

 

همایش ملی فرهنگ و تمدن خلیج‌فارس به روایت باستان‌شناسی به منظور گرامیداشت هفته میراث فرهنگی، با محوریت بررسی تاریخ این پهنه آبی از حیث یافته‌های باستان‌شناسی، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این همایش که با همت انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر و حمایت معنوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و با حضور جمعی از باستان‌‌شناسان و پژوهشگران حوزه خلیج‌فارس 29 و30 اردیبهشت 1401 در محل سالن همایش های شرکت پتروشیمی زاگرس برگزار شده بود، باستان‌شناسان و محققان این حوزه با اشاره به سواحل، کریدور‌های راهبردی، کاوش‌ها، نقش پایگاه‌ها، دوران مختلف تاریخی، تولیدات فرهنگی و هنری، پژوهش‌های باستان‌شناسی، نویافته‌های تاریخی، مسیرهای تجاری و بررسی تغییرات اقلیمی، به تشریح تاریخ خلیج‌فارس پرداختند.

تشریح پیشینه خلیج فارس توسط محققان این همایش حاکی از آن است که اسناد و نقشه­های تاریخی موجود نشان دهنده اهمیت خلیج فارس در تجارت دریایی در دوران­های مختلف تاریخی و همچنین حقانیت نام همیشگی خلیج فارس بوده است. متاسفانه در سال های اخیر تلاش­های بسیاری صورت گرفته است تا تاریخ خلیج فارس و فرهنگ­های کهن پارسی در حوضه خلیج فارس را به تاراج ببرند. یکی از راهکارهای آنها استفاده از نام­ های مجعول در اسناد علمی بوده است. این اسناد علمی به عنوان منابع در نقشه­ها و کتاب­ها مورد استفاده قرار گرفته، و به تدریج استفاده از این اسامی مجعول در چند سال اخیر افزایش یافته است. این امر نشان­دهنده آن است که  اسناد تاریخی موجود دیگر به تنهایی قادر به صیانت از نام خلیج فارس در مجامع جهانی که آشنایی کمتری با تاریخ پربار ایران داشته­اند نیست. بنابراین به نظر می رسد در این مقطع مهم تاریخی انجام پژوهش های دقیق علمی به منظور معرفی و شناساندن بنادر و شهرهای باستانی در نواحی ساحلی خلیج فارس در مجامع جهانی و ثبت آنها در میراث جهانی یونسکو می­تواند تا حد زیادی این توطئه­ی فرهنگی-تاریخی را خنثی کند.

در مطالعه ای که توسط دکتر مجیدپورکرمان پژوهشگر پسادکتری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی انجام شده است، خسارت های وارد شده به آثار باستانی در نواحی ساحلی خلیج فارس با استفاده از بازدید میدانی و تصاویر ماهواره­ای از بندر مهرویان در شمال غرب خلیج فارس تا شهر باستانی کلات، مورد بررسی و قرار گرفته شد.

به گفته پورکرمان نتایج این مطالعات نشان داده است بیش از 90 درصد از این سایت­های باستانی دچار خسارات جبران ناپذیری شده­اند. بیشترین آسیب وارد شده به این سایت­های باستانی ناشی از تخریب آنها به دنبال گسترش فضا­های شهری، صنعتی و فرسایش سواحل بوده است که از آن جمله می­توان تخریب کامل سایت­های باستانی ریشهر، سنیز، نایبند، نجیرم و گناوه به دنبال گسترش فضاهای شهری، و مهرویان و سیراف به دنبال فرسایش شدید ساحل و تخریب انسانی اشاره کرد.

پورکرمان افزود: تا کنون تنها در بندر باستانی سیراف و نجیرم میزان تخریب به صورت دقیق و آماری تعیین شده و مناطق آسیب پذیر و نیازمند حفاظت مشخص شده است. لذا این مطالعه، اهمیت انجام مطالعات باستان شناسی و زمین باستان شناسی را به منظور بررسی آسیب­های وارد شده و براورد خسارت، پیش بینی تهدیدهای پیش رو و ارائه برنامه­های مدیریتی از یک سو و شناسایی ماهیت این سایت­های باستانی و ارائه آن در مجامع جهانی از سوی دیگر را برجسته می­کند. این محقق حوزه زمین شناسی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات علمی بنادر باستانی خلیج فارس، عدم توجه به این موضوع ممکن است سبب شود ما قسمت اعظمی از تاریج مستند خلیج فارس را از دست بدهیم.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 31 ارديبهشت 1401
تعداد بازدید : 142

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.