EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری برنامه های گرامیداشت «روز جهانی اقیانوس» در مرکز اقیانوس شناسی چابهار

 

 

به مناسبت روز جهانی اقیانوس، دو کارگاه آموزشی، اجرای برنامه کاشت مرجان و پایش وضعیت سلامت آبسنگ های مرجانی سواحل چابهار و پاکسازی سواحل توسط فعالیت های مرکز اقیانوس شناسی چابهار،  اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، کارگاه "دانش‌پایه اقیانوسی ویژه دبیران آموزش و پرورش شهرستان چابهار، کارگاه وبینار ذرات معلق و آلودگی میکروپلاستیک‌ها در محیط‌های دریایی و برنامه کاشت مرجان و پایش سلامت آبسنگ­های مرجانی در سواحل چابهار، در فاصله روزهای 4 تا 18 خرداد 1401 به مرحله اجرا درآمد.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی چابهار در این باره گفت: محققان پژوهشگاه با همکاری سازمان محیط‌ زیست کشور در طول دو روز فعالیت از تاریخ 4 خرداد 1401 ، تعداد تقریبی 100 قطعه مرجان سخت زنده (شامل مرجان‌های جنس Acropora و Pocillopora) را به بسترهای جدید در خلیج چابهار منتقل نمودند. هدف از اجرای این برنامه کمک به بازسازی ذخایر مرجان‌های سخت در خلیج چابهار از طریق پرورش مرجان‌ها در محل بوده است. همچنین برنامه پایش آخرین وضعیت آبسنگ­های مرجانی خلیج چابهار انجام شد که طی آن درصد پوشش و وضعیت سلامت مرجان‌های سخت خلیج چابهار با روش های علمی به انجام رسید.

قاضی لو افزود: با هدف انتقال دانش و آشنایی دبیران محترم آموزش و پرورش با علوم اقیانوسی کارگاه "دانش‌پایه اقیانوسی" از ساعت 9 تا 12 روز دوشنبه 9 خرداد 1401 برگزار شد که طی آن مباحث مهم حوزه علوم دریایی- اقیانوسی از جمله شیمی دریا، زمین‌شناسی دریا، فیزیک دریا و زیست‌شناسی دریا خدمت شرکت‌کنندگان ارائه گردید.

وی با اشاره به نزدیکی دو مناسبت روز جهانی محیط زیست (5 ژوئن) و روز جهانی اقیانوس(8 ژوئن) اظهار داشت: در همین راستا، کارگاه وبینار "ذرات معلق و آلودگی میکروپلاستیک‌ها در محیط‌های دریایی" روز 16 خرداد 1401 با حضور 77 نفر از اساتید، دانشجویان و فعالین در حوزه دریا و آلودگی‌های مربوط به دریا برگزار شد. در این وبینار 5/4 ساعته در ابتدا دکتر محمدپور عضو هیات علمی پژوهشگاه سخنرانی خود را با موضوع آشنایی با روش­های رادیومتری در بررسی ذرات معلق ارایه نمود.

در ادامه دکتر حمید ارشادی فر روش‌های نمونه‌برداری و شناسایی ذرات معلق در محیط‌های دریایی را تشریح کرد. سخنران سوم دکتر ابوالفضل ناجی عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در خصوص آلودگی میکروپلاستیک‌ها در خلیج‌فارس و دریای عمان مطالبی را ارایه کرد. در انتها دکتر کمال‌الدین کر عضو هیات علمی پژوهشگاه روش‌های نمونه‌برداری و تحلیل میکروپلاستیک‌ها در محیط دریایی را تشریح و تجربیات خود را با شرکت‌کنندگان به اشتراک گذاشت.

قاضی لو همچنین اظهار داشت: با مشارکت همکاران پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی برنامه پاک‌سازی بخشی از سواحل دریاکوچک در روز 18 خرداد 1401 انجام شد و امیدواریم در آینده بتوانیم مشارکت جمع بیشتری را در این گونه برنامه ها داشته باشیم.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 خرداد 1401
تعداد بازدید : 92

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.