EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
پیام رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به مناسبت روز جهانی اقیانوس18 خرداد1401‏

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18خرداد روز جهانی اقیانوس ها به عنوان نمادی از توجه به ارزش اقیانوس ها دارای اهمیت ویژه ای است. 18 خرداد  مصادف با 8 ژوئن از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی اقیانوس نام­گذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر مرتضی توکلی رئیس پژوهشگاه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی اقیانوس به اهمیت اقیانوس ها اشاره کرد و گفت: اقیانوس­ها بیش از 70 درصد از سطح کره زمین را پوشانده اند. آن ها منبع حیات هستند و به واسطه ویژگی هایی که دارند عمده بستر حیات بشر و همه موجودات دیگر روی زمین هستند. اقیانوس­ها حداقل 50 درصد از اکسیژن سیاره زمین را تولید می کنند، بیشترین تنوع زیستی زمین را در خود جای داده اند و منبع اصلی پروتئین برای بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان هستند. محل اصلی تشکیل سامانه های جوی اقیانوس ها به شمار می روند و اقلیم جهانی، دوره های ترسالی و خشکسالی تحت تاثیر اقیانوس ها است. اقیانوس­ها در اقتصاد جهانی نیز نقشی کلیدی دارند.

توکلی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل مجاورت با سه دریای مهم خزر، خلیج فارس و عمان (به عنوان دریاهای حاشیه ای اقیانوس هند) و همسایگی با اقیانوس بزرگ هند یک کشور دریایی محسوب می شود. استفاده از دریاها برای تجارت و واردات و صادرات کالا، استحصال نفت و گاز از بستر دریا، استحصال ده ها هزار تن انواع محصولات شیلاتی از دریا، بهره برداری در حوزه گردشگری تنها بخشی از مزایای دریاها برای مردم ما است. بنابراین توجه و شناخت اقیانوس ها مهم و ضرورت حفاظت از این منابع مهم برای ملت ما بسیار ارزشمند می باشد.   

وی لزوم حمایت از اقدامات، مطالعات و فعالیت های سازنده در دریاها و اقیانوس ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با وجود تمام مزایای دریاها و اقیانوس ها، آن­ها اکنون نیاز به حمایت دارند. با کاهش 90 درصد از جمعیت ماهی­های بزرگ، و نابودی 50 درصد از صخره های مرجانی، بشر بیش از توان احیا، از اقیانوس ها برداشت نموده است. جامعه جهانی باید در کنار یکدیگر با حفاظت از منابع اقیانوسی، تعادل زیستی اقیانوس ها را برقرار و از آلوده کردن، تخریب و نابودی منابع دریایی و اقیانوسی خودداری نمایند.

وی افزود: شعار روز جهانی اقیانوس‌ها در سال 2022 «تجدید حیات: اقدام جمعی برای اقیانوس» است. اکنون در آغازین سال­های «دهه علوم اقیانوسی سازمان ملل متحد» هستیم روز جهانی اقیانوس ها نقش مهمی که اقیانوس ها در زندگی روزمره دارند را به همه یادآوری می کند. آنها ریه های سیاره ما و منبع اصلی غذا و دارو و بخش مهمی از بیوسفر هستند. هدف از این روز آگاه کردن مردم از تأثیر فعالیت های انسانی بر اقیانوس، ایجاد حرکت جهانی برای حفاظت از اقیانوس ها، و بسیج و متحد کردن آحاد مردم در پروژه ای برای مدیریت پایدار اقیانوس های جهان است.

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به عنوان مرجع ملی پژوهش های اقیانوسی با همکاری سازمان ها و ارگان های دریایی هر ساله فعالیت های متعددی در سه محور «برنامه های ترویج علوم دریایی و ضرورت حفاظت از محیط زیست دریایی»، «کارگاه­ها و نشست­های تخصصی با موضوع انتشار آخرین یافته های متخصصان دریایی کشور» و «برنامه های عملیاتی پایش وضعیت سواحل و اکوسیستم های حساس دریایی» را  به مناسبت گرامیداشت این روز مهم به مرحله اجرا در می آورد. از جمله این برنامه ها برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه دبیران آموزش و پرورش، برنامه های بازدید دانش آموزان از پژوهشگاه و ایستگاه های ساحلی، برگزاری برنامه های پاکسازی سواحل با حضور انجمن های محیط زیستی و کارگاه های تخصصی می توان اشاره کرد.

رئیس پژوهشگاه تاکید کرد: ان شاالله با یک همت و تلاش جمعی آگاهانه بتوانیم از مواهب خدادادی اقیانوس ها و دریاها بدون تخریب، آلودگی و نابودی آنها بهره مند شویم. قطعا حضور فعال و موثر و مثمر ثمر در اقیانوس ها و دریاها به عنوان یک راهبرد کلیدی متناسب با گام دوم انقلاب اسلامی می تواند منجر به شکوفایی و تقویت تمدن اسلامی گردد.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 خرداد 1401
تعداد بازدید : 90

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.