EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
بازدید معاون وزیر کشور و ریيس سازمان مديريت بحران از پژوهشگاه

 

معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران از پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوی بازدید کرد.     

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این بازدید که با حضور اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور، معاونان سازمان، دکتر چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم و جوی، معاونان و مسوولان مراکز پژوهشگاه برگزار شد، دکتر چگینی به معرفی فعالیت های علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه در حوزه مخاطرات دریایی پرداخت و برخی از طرح های ملی و کلان و همچنین دستاوردهای علمی، پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه را در سطح ملی و بین المللی تشریح کرد. 

دکتر چگینی در خصوص پدیده سونامی بحث آموزش را ضروری عنوان کرد و گفت باید مردم و مسوولان آموزش های لازم را ببینند و آماده باشند تا اگر سونامی اتفاق افتاد، بدانند با چه سرعتی و چگونه خود را از منطقه دور کنند.

 رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی درخصوص تفاوت توفان حاره ای و سونامی، گفت  وقوع توفان حاره ای از سه یا چهار روز قبل معلوم می شود و هر ساعت می توانید آن را رصد کنید، ولی سونامی در دریای عمان یک لحظه اتفاق می افتد و بعد از 15 تا 20 دقیقه دیگر امواج آن به ساحل می رسند یعنی شما باید سریع اطلاع دهید تا مردم به سرعت به طرف مناطق مرتفع فرار کنند. بنابراین باید رسانه ها اطلاع رسانی کنند و مردم و مسوولان را نسبت یه این موضوع آگاه کنند.

همچنین در این بازدید، دکتر چگینی پیشنهاد کرد مباحث سونامی، توفان های حاره ای، کشند قرمز و مخاطرات جوی، می توانند به عنوان موضوعات کار مشترک پیگیری شود.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار داشت مخاطرات دريايي مانند سونامي، کشند قرمز و طوفان هاي دريايي و جريان هاي شکافنده در اين مرکز به صورت مستمر و دقيق در حال رصد است و روی آن مطالعه می شود .

وي افزود: جريان هاي شکافنده که در سواحل درياي خزر هرساله جان بیش از 150 نفر از هموطنان را مي گيرد، به جريان تند برگشتی و جريان مرگبار معروف است و يکي از دلايل اصلي غرق شدن و مرگ و مير شناگران در درياست.

چگینی گقت: مدل سازي در بخشي از ساحل بندرانزلي صورت پذيرفته است که هشدارهاي لازم را به شناگران در مواقع بروز جريان شکافنده مي دهد و اجراي کامل اين طرح نيازمند مطالعات و همکاري سازمان های مختلف است.

وي ايجاد هماهنگي و همکاري مشترک بين پژوهشگاه، سازمان نقشه برداري، سازمان صدا و سيما براي اطلاع رساني و همچنين اختصاص بودجه براي موضوع مخاطرات دريايي را مهم و ضروري عنوان کرد.

 چگینی در خصوص فعالیت ها و خدمات پژوهشگاه کما فی سابق اعلام آمادگی هرگونه همکاری کرد و پیرو صحبت های آقای نجار مقرر شد که برای کاهش خطرات مخاطرات دریایی، در پیش بینی، در پیش گیری و در مواجه، جلسه ای تشکیل و با نظرات دوستان کمیته ای ایجاد و موضوع رصد و دنبال شود.

دکتر چگینی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده بین پژوهشگاه و سازمان مدیریت بحران کشور، اعلام کرد پژوهشگاه به عنوان بازوی علمی و مشاور سازمان مدیریت بحران کشور آمادگی هرگونه همکاری را اعلام  می نماید.

اسماعیل نجار رييس سازمان مديريت بحران کشور، گفت:  اگر بتوانيم دستاوردهاي علمي را کاربردي نماييم تلفات و خسارات بلاياي طبيعي کاهش خواهد يافت.

نجار در ادامه اضافه کرد اگر هشدارها و اطلاعيه ها به صورت منظم و به موقع در اختيار مديريت بحران قرار گيرد مقابله و مواجهه با حوادث طبيعي موثرتر خواهد بود.

نجار تصريح کرد: اين سازمان در تلاش است ارتباط مستمري با مراکز علمي و تحقيقاتي در جهت مديريت بحران و کاهش اثرات بلاياي طبيعي داشته باشد.

رييس شوراي هماهنگي مديريت بحران کشور اظهار داشت بحران يک امر تعريف شده است و آنچه در مديريت بحران مورد توجه است حوادث غيرمترقبه است.

نجار به اهميت آموزش و پيشگيري از حوادث اشاره کرد و گفت: با توجه به اطلاعات و دستاوردهاي تحقيقاتي مراکز علمي و آموزشي ظرفيت استفاده از مراکز علمي در اين سازمان وجود دارد.

دکتر علیزاده معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه با بیان این که پژوهشگاه برخی از برنامه ها را با بودجه خود پژوهشگاه به محصول رسانده است، اظهار داشت اگر طرح جامع را وزارت کشور حمایت کند می توان برنامه جامع را تدوین کرد. 

علیزاده اضافه کرد باید یک چارچوب اداری تدوین شود تا مشخص شود هر روز در این ساعت این جدول را باید به وزارت کشور ارسال کنیم تا وزارت کشور نیز با مدیران و مسوولان کشور  ارتباط برقرار کند.

دکتر کاظمی نژاد رییس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی در این دیدار، گزارشی از فعالیت ها و مدل سازی های مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی را ارایه نمود و گفت بحث گسل مکران در جنوب سواحل ایران و پاکستان به موازات سواحل کشیده شده و فاصله 150 کیلومتری این گسل تا سواحل ایران، باعث رسیدن خیلی سریع امواج سونامی به مناطق ساحلی خواهد بود.

 کاظمی نژاد تصریح کرد زمانی که زلزله اتفاق می افتد اطلاعات زلزله در واحد سونامی شبیه سازی و تصمیم گیری انجام می شود و به دنبال آن، سامانه خودکار که تعبیه شده محدوده های آب گرفتگی را اعلام می کند و راه های فراری که برای زلزله و سونامی پیشنهاد می شود به طور خودکار ارایه می دهد.

کاظمی نژاد اضافه کرد در بحث سونامی تا کنون 99 سناریو زلزله شبیه سازی شده است. این 99 شبیه سازی فقط برای دو منطقه پر جمعیت جاسک و چابهار بوده است. ما باید یک سری مسیرهای ایمن برای فرار مردم در مدت زمان کم مشخص کنیم.

دکترکاظمی نژاد در خصوص پدیده جریان شکافنده که هر ساله باعث غرق شدن تعداد زیادی ازهموطنان کشورمان می گردد، گفت جریان شکافنده جریانی است که از سمت ساحل به داخل دریا حرکت می کند و متاسفانه مردم به علت نداشتن آگاهی لازم و همچنین عدم اطلاع رسانی کافی در دریا غرق می شوند.

 
 

 

 

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مرداد 1393
تعداد بازدید : 1093

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.