EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
فراخوان آموزش وپرورش به جامعه دریایی: ارگان های دریایی مباحث دریایی را در سایت رشد قرار دهند

 

فراخوان آموزش وپرورش به جامعه دریایی:

ارگان های دریایی مباحث دریایی را در سایت رشد قرار دهند/ افزایش سهم دریا در کتب درسی 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و به نقل از شبکه اطلاع رسانی مانا، وزارت آموزش و پرورش از تمامی ارگان های دریایی دعوت می کند به منظور افزایش سهم دریا در کتب درسی نظرات، پیشنهادات و دیدگاه های خود را به دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی ارسال کنند. همچنین مطالب مرتبط با دریا را جهت مشاهده به روز دانش آموزان را در سایت رشد قرار دهند.

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش در گفتگوی اختصاصی با مانا با اشاره به این مطلب افزود: اگر چه مبحث دریا در کتاب های درسی دبستان تا پایان دوره پیش دانشگاهی مورد توجه قرار گرفته و به مرور زمان پررنگ تر شده است اما با توجه به اینکه حوزه دریا از جنبه های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، گردشگری، تجاری ،تاریخی، جغرافیایی و ...مورد بررسی قرار می گیرد به همین جهت جا دارد با استفاده از اطلاعات و منابع ارگان های دریایی از جمله کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به غنای مطالب کتب درسی افزوده شود.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر متخصصان جای برخی از مطالب دریایی را خالی می بینند امکان بهبود مطالب وجود دارد.

امانی طهرانی در ادامه یادآور شد: علاوه بر آنچه تاکنون در کتب درسی درباره دریا به چاپ رسیده سازمان های مرتبط با دریا که مایل هستند دانش آموزان از مطالب دریایی خاصی مطلع شوند می توانند از طریق شبکه ملی مدارس ایران ( رشد ) مطالب، عکس یا فیلم خود را برای استفاده دانش آموزان داخل شبکه قرار دهند تا کلیه دانش آموزان از آنها استفاده کنند.

وی با اشاره به لزوم ارتباط هر چه بیشتر با سازمان ها و نهادها گفت: تقاضای من از ارگان ها، سازمان ها، وزارتخانه ها و شرکت های فعال در بخش دریا اعم از دولتی و غیر دولتی این است که مطالب مرتبط را از زاویه نگاه خود بررسی کنند و با اعلام کاستی ها برای ایفای نقش اعلام آمادگی کنند.

وی هدف از گنجاندن مباحث دریایی در کتابهای درسی را ایجاد شناخت کلی و عام دانش آموزان از کره آبی که در آن زندگی می کنند ذکر کرد و گفت : ما یک برنامه ویژه یا طرح جامع برای موضوع دریا به گونه ای که در تمام کتابهای درسی به آن پرداخته شود نداریم و شاید این احساس وجود دارد که همین نوع توجه عمومی که در کتابهای درسی شده کفایت می کند.

امانی طهرانی با اشاره به لزوم توجه به حضور ایران در آبهای بین المللی نيز افزود: بعد سومی که اخیرا با تاکید مقام معظم رهبری و همکاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته است در زمینه توجه به حضور ایران در آبهای بین المللی است با توجه به اهمیت موضوع در کتب درسی توجه خاصی به این مساله شد و به نوعی از حیطه دریای خزر و خلیج فارس به سمت دریای عمان آمدیم و به آن دریا و سواحل مکران توجه ویژه شد.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 6 مهر 1393
تعداد بازدید : 953

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.