EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری دو نشست اقیانوس شناسی در کمیسیون ملی یونسکو

 

نشست مشترک دو «کمیته ملی اقیانوس شناسی» و «آموزش و فرهنگ شورای عالی اقیانوس شناسی» در کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در سیزدهمین نشست از چهاردهمین دوره «کمیته ملی اقیانوس شناسی» و دوازدهمین نشست «کمیته آموزش و فرهنگ شورای عالی اقیانوس شناسی» که با حضور نمایندگان 22 ارگان دریایی شامل سازمان ها، دانشگاه ها، موسسه ها و پژوهشگاه های دریایی کشور روز دوشنبه 31 شهریور 93 به میزبانی کمیسیون ملی یونسکو برگزار گردید، مهم ترین موضوعات دریایی و اقیانوسی کشور مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 گفتنی است در این نشست، اطلاع رسانی در خصوص برگزاری نشست دیده بانی اقیانوس هند در آذرماه امسال و نحوه مشارکت در آن، از جمله مهم ترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود. همچنین در ادامه نشست گزارشی از حضور جناب آقایان: دکتر وحید چگینی، دکتر ابوالفضل صالح و دکتر ضیاءالدین مدنی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نشست «کمیته علمی تحقیقات جنوبگان» که در طی آن جمهوری اسلامی ایران به عضویت این کمیته درآمد، ارایه گردید.

در بخش دیگری از این نشست، جناب آقای مهندس لایقی رئیس مرکز علوم جوی و اقیانوسی و دبیر شورای عالی اقیانوس شناسی کشور گزارشی از  برنامه ریزی های انجام شده در خصوص فعال تر شدن شورا ارایه داد.

دکتر سعید آبادی رییس کمیسیون ملی یونسکو در این نشست ضمن قدردانی از فعالیت های کمیته ملی اقیانوس شناسی به عنوان یکی از فعال ترین کمیته های کمیسیون، خواستار برنامه ریزی مرحله ای برای دستیابی به اهداف بلندمدت کمیته در عرصه ملی و بین المللی شد.  

موضوع برگزاری سومین گشت مشترک اقیانوس شناسی در دریای عمان با مشارکت سازمان های عضو از دیگر محورهای این نشست بود که طبق توافق های بعمل آمده مقرر شد برنامه ریزی برای برگزاری آن در آذر ماه امسال انجام گیرد.

در خاتمه این نشست، برای برگزاری همایش ها و کارگاه های تخصصی در موضوع های محیط زیست دریا، مدیریت سواحل، تغییر اقلیم و تاثیرات آن بر دریاها و اقیانوس ها، مخاطرات دریایی، استانداردسازی برداشت داده های اقیانوسی و نیز کاربرد سنجش از دور در اقیانوس شناسی نیز با مشارکت ارگان های عضو برنامه ریزی انجام گردید.


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 6 مهر 1393
تعداد بازدید : 977

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.