EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری همایش «یاد یاران» به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

 

دوران هشت سال دفاع در حفظ و اعتلاي نظام مقدس انقلاب اسلامي و حراست از مرزهاي عزّت و شرف اين مرز و بوم، به مثابه يكي از حساس‏ترين و بارزترين برهه ‏هاي حيات اين ملت، همچون نگيني تابناك بر تارَكِ تاريخ حماسه، ايثار و پايداري این ملت مي‏درخشد. دوران دفاع مقدس در زمينه‏هاي مختلف سياسي، نظامي، اجتماعي، فرهنگي و... توانست معادلات جهاني معمول را بر هم زَنَد و تحليل‏هاي مادي استعماگران را نقش بر آب سازد. اين حادثه عظيم، بي‏شك در ياد ملت بزرگ ايران خواهد ماند و غرور و سرافرازي و حماسه‏ آفريني را در نسل‏هاي بعد بر جاي خواهد گذاشت.

در این راستا به پاس گرامیداشت یاد و خاطره مبارزه های رزمندگان اسلام و همچنین شهدای گرانقدر 8 سال جنگ تحمیلی در هفته مبارک دفاع مقدس، همایشی با عنوان «یاد یاران» با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس جناب آقای سرهنگ نصیرزاده فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امیر دریادار معنوی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای مهندس علیجانی از پیشکسوتان وزارت کشور و شعر آیینی جمهوری اسلامی ایران، دکتر عباس نوبختی از بنیانگذاران صنایع دریایی در دوران دفاع مقدس، دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، اعضای هیات علمی و کارشناسان و کارکنان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی  برگزار شد.

دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در آغاز سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران 8 سال دفاع مقدس، با اشاره به رشادت های رزمندگان، جنگ تحمیلی را مایه مباهات خواند و اظهار داشت از افتخارات جنگ تحمیلی این بود که پس از سال ها تا کنون هیچ کشوری جرات حمله و حتی فکر حمله به ایران اسلامی را در سر نداشته است. 

وی تصریح کرد ایران اسلامی آنقدر قدرتمند شده است که در معادلات جهانی و منطقه ای نقش اساسی دارد و این افتخارات حاصل فداکاری ها و رشادت های رزمندگان اسلام در جریان 8 سال جنگ تحمیلی بوده است.

وی در ادامه اضافه کرد که امیدوار هستیم بتوانیم شاهد پیشرفت های علمی کشور باشیم و با تامین آرامش و آسایش مردم، سعادت و رفاه ملت عزیز ایران اسلامی را تامین کنیم.

 

مهندس علیجانی نیز در این همایش به تشریح دلایل جنگ تحمیلی پرداخت و اظهار داشت آغاز این جنگ دارای سه هدف محوری: دستیابی به شمال خلیج فارس، گسترش استراتژی زمینی و در نهایت سقوط انقلاب اسلامی بود که توسط صدام با دست نشاندگی استعمارگران مدیریت می شد.

وی دلایل پیروزی جنگ تحمیلی را باوجود مجهزبودن دشمن به تجهیزات و امکانات زمینی و هوایی مدرن و کمک استعمارگران، ایمان به خدا، نیروی عشق به فرمان خدا (مردم) و اخلاص عنوان کرد.

در بخش دیگری از این همایش جناب آقای دکتر عباس نوبختی به نیابت از بسیج اساتید پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان سخنانی به تشرح تاریخ جنگ پرداخت و گفت جنگ تحمیلی یک پدیده بسیار مهم در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود توانست با جانفشانی رزمندگان ایران اسلامی برگ سبزی در تاریخ این مرز و بوم را رقم بزند.

در ادامه این همایش امیر دریادار معنوی در آغاز سخنان خود به ذکر خاطره رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت با وجود کمک های فراوان کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس به نیروی دریایی عراق در همان روزهای اول جنگ تحمیلی نیروی دریایی عراق توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران محاصره شده بود.

وی به قدرت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت با توکل به خداوند و رشادت دلیرمردان ایران زمین در زمان جنگ سربلند و سرافراز از آب های خلیج نیلگون فارس با تمام توان پاسداشت به عمل آمد.

امیر معنوی با اشاره به تجربه هشت سال دفاع مقدس در دریا، شناخت علمی، تحقیقاتی و میدانی از دریاهای پیرامونی کشور خصوصا حوزه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند برای مقابله با تهدید را ناکافی دانست و تاکید کرد این وظیفه و رسالت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و دیگر ارگان ها و سازمان های دریایی است که نسبت به رفع این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

جنگ تحميلي عراق عليه ايران ۲۸۸۷ روز به طول انجاميد كه طي آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت كه ۷۹۳ روز حمله از سوي رزمندگان اسلام بود و ۲۰۷ روز از سوي ارتش متجاوز بعثي. در طول جنگ شمار ۳۸۱ هزار و ۶۸۰ نفر از نيروهاي دشمن كشته و يا زخمي شدند و ۷۲ هزار نفر به اسارت نيروهاي اسلام درآمدند. در اين هشت سال ۳۷۱ فروند هواپيما و ۸۲ فروند بالگرد دشمن منهدم شد. ۱۷۰۰ دستگاه تانك و نفربر، ۴۸۰ قبضه توپ و سه هزار و ۳۶۳ دستگاه خودرو نظامي به غنيمت ايران درآمد و پنج هزار و ۷۵۸ دستگاه تانك و نفربر، ۵۳۲ قبضه توپ و پنج هزار و ۱۵۲ دستگاه خودرو نظامي دشمن منهدم گرديد. مقاومت رزمندگان اسلام سبب شد تا ذخاير ارزي عراق كه در ابتداي جنگ، حدود سي ميليارد دلار بود، پس از شكست در عمليات بيت‏المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از پايان جنگ، اين كشور بيش از هفتاد ميليارد دلار بدهي داشته باشد.

در بخشی از همایش «یاد یاران»، جناب آقای سرهنگ نصیرزاده در آغاز سخنانش گفت ما در 8 سال دفاع مقدس که دوران سختی بود توانستیم با نوآوری و خلاقیت  روی پای خودمان بایستیم و توانمندی خود را افزایش دهیم.

وی همچنین اضافه کرد که وحدت فرماندهی و مدیریت در 8 سال دفاع مقدس نتیجه را به سمت پیروزی برد و امروز جشن پیروزی ما در هفته دفاع مقدس یادآور 8 سال جنگ تحمیلی و پیروزی جمهوری اسلامی در برابر دنیا است.

نصیرزاده تصریح کرد ایستادگی، جانفشانی، توانایی و پیروزی 8 سال دفاع مقدس است که ما امروز می توانیم در برابر اسرائیل بایستیم و در منطقه نقش اساسی ایفا کنیم.

وی به خاطر حمایت جناب آقای دکتر چگینی از بسیج کارکنان از وی قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که پایگاه بسیج شهید آوینی با فرماندهی جناب آقای مهندس حمیدرضا خادم بیغم با همکاری بسیج اساتید انشاالله در عرصه جذب، سازماندهی و همراهی با مجموعه مدیریت پژوهشگاه فعالیت مطلوبی داشته باشد.

نصیرزاده در ادامه سخنانش با خاطرنشان کردن این که تشکیل بسیج قبل از دفاع مقدس بود، اظهار داشت این فرمان مبارک که توسط حضرت امام (ره) صادر شد به منظور بیمه انقلاب و واگذاری آن به خود مردم بود که به دنبال آن فرمان تشکیل ارتش 20 میلیونی صادر شد. که امروزه برکات آن هم قبل از جنگ، هم در زمان جنگ و پس از پایان جنگ در تمامی عرصه های اقتصادی، سیاسی و نظامی آشکار است.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت این تفکر بسیجی است که در تمامی عرصه ها حضور دارد و بدون شک هر جایی که تفکر بسیجی وجود دارد ما شاهد موفقیت بوده ایم.

وی تاکید کرد اگر ما در صنایع نظامی، موشکی و حوزه امنیت و دفاع به بالندگی رسیده ایم با تفکر بسیجی همراه بوده است.

وی گفت بسیج باید با بصیرت، همدل، همراه و در رکاب ولایت و رهبری همچون بچه های دفاع مقدس آماده باشد.

گفتنی است در پایان این مراسم به میمنت هفته دفاع مقدس، لوح تقدیری به ایثارگران و اساتید و کارکنان بسیجی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی که در دوران دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند، اعطا شد و بخاطر رشادت های دوران دفاع مقدس از این عزیزان تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

   
   
   
   
   
   
   
   

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 مهر 1393
تعداد بازدید : 1296

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.