EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
فاز اول (امکان سنجی) طرح پژوهشی «بررسي فنی طراحی توربین جریانی (جزر و مدی)»دفاع شد

 

فاز اول (امکان سنجی) طرح پژوهشی «بررسي فنی طراحی توربین جریانی (جزر و مدی)» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر اکبر شهرباف دروازه نوی مجری این طرح در این باره اظهار داشت: نیاز روز افزون جوامع جهانی به انرژی، موجب استفاده بیش از حد از منابع انرژی فسیلی گشته که این امر نتایج ناگواری نظیر آلودگی محیط زیست و اثرات گل خانه­ای را به همراه داشته و این اثرات مخرب موجب شده است که رویکرد­های علمی متعددی جهت جایگزینی سوخت­های فسیلی با منابع طبیعی تجدید پذیر صورت گیرد.

وی افزود مطالعات صورت گرفته در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر در سواحل ایران نشان می­دهد که منابع قابل توجهی از انرژی امواج و جزر و مدی در سواحل شمالی و جنوبی کشور وجود دارد.

شهرباف با بیان این که مطالعات اولیه در زمینه انرژی جزر و مدی با روش شبیه سازی، بیشترین میزان جریان جزر و مدی در خلیج فارس را در محدوده تنگه قشم و خور موسی به دلیل محدودیت­های محیطی ایجاد شده، نشان می­دهد، اظهار داشت پتانسیل انرژی جریان جزر و مدی در این دو منطقه با استفاده از مدل­های هیدرودینامیکی عددی چگالی انرژی جریان جزر و مدی را بیش از 300 وات بر متر مربع برای خور موسی و 500 وات بر متر مربع برای تنگه قشم تخمین می­زند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در با بیان این مطلب که جهت احداث نیروگاه­های انرژی جزر و مدی نیاز به مطالعه و انتخاب توربین­های جریانی قابل کاربرد در دریاهای ایران است، تصریح کرد طی مطالعات انجام شده در این زمینه با استفاده از 8 مدل توربین و با در نظر گرفتن پارامترهای متعددی در زمینه طراحی و کاربرد این توربین­ها، به سادگی توربین­ها جهت طراحی، بازده مناسب، اقتصادی بودن از منظر طراحی، ساخت، نصب، نگهداری و کمترین تاثیر زیست محیطی را بر محیط زیست دریایی توجه ویژه­ای شده است.

وی اضافه کرد بر اساس اولویت سه مدل از این توربین ها جهت مطالعات بیشتر و انجام طراحی­های اولیه در فاز بعدی معرفی شده­اند. بنابراین در فازهای بعدی این پروژه اندازه­گیری در مناطق منتخب، تعیین ظرفیت انرژی قابل استحصال، طراحی توربین، تست آزمایشگاهی توربین­ و تعیین برآورد ظرفیت برق قابل استحصال متناسب با شرایط دریایی ایران انجام خواهد شد.

شهرباف افزود در مراحل نهایی پس از موفقیت در تمام مراحل، نمونه آن توربین ساخته و در دریا مورد بررسی عملکرد قرار خواهد گرفت.


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 مهر 1393
تعداد بازدید : 1116

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.