EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
بازدید کارشناسان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از مرگ و میر ماهیان در اسکله کنارک

 

در پی خبر مرگ و میر ماهیان در محدوده اسکله کنارک، کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار) از اسکله کنارک بازدید و نمونه برداری کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در پی خبر مرگ و میر ماهیان در محدوده اسکله کنارک و بازدید کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار)، بیشترین مرگ ومیر ماهیان در داخل اسکله کنارک گزارش شد. بطوری که در بقیه نوار ساحلی تلف شدن ماهیان مشاهده نگردید.

مهندس غلامرسول بسکله در این باره اظهار داشت بیشتر ماهی های تلف شده دارای جثه کوچک و از یک یا دو گونه «اکثراً از نوع ساردین» مشاهده شد.

وی اضافه کرد از آنجایی که ماهی ساردین طبیعت حساسی دارد، کمبود اکسیژن (در اثر به وقوع پیوستن کشند قرمز) ممکن است یکی از دلایل مرگ این ماهی ها باشد.

مهندس محمدآفرین نیز با بیان این که رنگ آب در داخل اسکله نسبت به جاهای دیگر متمایل به سیاه بود، اظهار داشت: باتوجه به مرگ و میر مشکوک و گسترده ماهیان در اسکله کنارک که اکثراً از نوع ساردین مشاهده شد، میتوان علت احتمالی این فاجعه عظیم را به کشند قرمز (Red Tide )  ارتباط داد.

براساس این گزارش و بر مبنای بررسی های میدانی و آزمایشگاهی قبلی که درموقع مونسون و بعد ازمونسون (سال های 92-93) در خلیج چابهار و اسکله کنارک صورت گرفته، مواد مغذی در نزدیک اسکله کنارک در غلظتهای بالا مشاهده شده است.

کارشناسان بر این باورند که چون در موقع مونسون لنچ های صیادی اکثراً در اسکله کنارک پهلو گیری کرده اند حجم بالای از فاضلاب را به دریا تخلیه نموده واز انجائیکه اسکله کنارک به صورت یک محیط بسته می باشد، تخلیه آب داخل اسکله به کندی صورت می گیرد و بعد از مونسون سطح آب آرام شده لذا میکرو ارگانیسم ها در غلظت بالای مواد مغذی سریعاً رشد نموده واکسیژن آب را مصرف نموده و ماهیان کوچک خفه شده و تلف گردیده اند البته آزمایشهای زیستی در مورد فعالیت میکرو ارگانیسم ها باید صورت بگیرد.

گفتنی است در حال حاضر کارشناسان پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در حال بررسی فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب و نیز نمونه بافت ماهی از مناطق آلوده هستند و اظهار نظر در خصوص علت مرگ و میر و نیز فرضیات مرتبط در این خصوص متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 آبان 1393
تعداد بازدید : 782

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.