EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش حضور پژوهشگاه در نشست بین المللی اقیانوس شناسی در تایلند

 

در نشست بین المللی «اقیانوس شناسی» چهار موضوع دریایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این نشست  که از 5 آبان به مدت 5 روز و با حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند در کشور تایلند برگزار شد، دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به اتفاق دکتر حمید علیزاده معاون پژوهش و فناوری و دکتر حمید رضایی عضو هیات علمی پژوهشگاه شرکت کردند.

دکتر چگینی در این باره اظهار داشت: در این نشست بین المللی چهار موضوع IOGOOS  (برنامه جهانی دیده بانی اقیانوس هند)، IIOE2 (دومین مرحله از گشت های تحقیقاتی اقیانوس هند)، پروژه سایبر SIBER که مهم ترین پروژه بوم شناسی و زیست شناسی اقیانوس هند است و همچنین پروژه IRF  (اقیانوس شناسی اقیانوس هند ) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود در این نشست موضوعات مطالعات بوم شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان، مطالعات تغییر اقلیم و اسیدی شدن خلیج فارس توسط دکتر علیزاده و دکتر رضایی و همچنین موضوع مدل سازی عددی امواج و جریان ها در خلیج فارس و دریای عمان توسط دکتر چگینی مطرح شد و گزارشی در این رابطه ارایه گردید.

دکتر چگینی افزود در این نشست در مورد مشارکت جمهوری اسلامی ایران در مورد پروژه IOGOOS و IIOE2  و همچنین پروژه سایبر هم بحث و بررسی به عمل آمد.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص دستاوردهای این نشست گفت: باوجود ارایه گزارش ملی در خصوص موضوعات مطرح شده از مهم ترین دستاوردهای دیگر این نشست، معرفی دکتر چگینی به عنوان یکی از سه نماینده IOGOOS در کمیته متخصصین IIOE2 به خانم واتسون رایت دبیر اجرایی IOC (کمیته بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو) بود.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی همچنین گفت دو نفر دیگر که به خانم واتسون رایت معرفی شدند پروفسور شیلر رییس IOGOOS  و پروفسور چنای رییس مرکز داده های اقیانوسی هند بود که قرار است که توسط خانم رایت پس از تصمیم گیری اسامی نهایی اعضای این کارگروه متخصص، اعلام شود.

وی اضافه کرد در این نشست مقرر شد که 15 نفر به عنوان کمیته متخصصان انتخاب شوند که دکتر چگینی به عنوان یکی از این اعضا معرفی شد.

دکتر چگینی همچنین گفت موضوع دیگری که در این نشست بررسی شد عضویت جمهوری اسلامی ایران در IRf  بود  که به دلیل این که کشتی تحقیقاتی ایران در حال آماده شدن است و ایران فعالیت های خوبی در زمینه مطالعات میدانی، مدل سازی عددی و اقیانوس شناسی ماهواره ای دریاهای حاشیه ای اقیانوس هند داشته است ایران به عضویت IRF درآمد.

وی اضافه کرد پیامد این عضویت چون جمهوری اسلامی ایران جز تامین کنندگان منابع لازم برای حمایت از طرح های اقیانوس هند است، بنابراین در سطح بالاتری در بحث اقیانوس هند نظر کارشناسی ارایه خواهد داد.

در این نشست از جمهوری اسلامی ایران به دلیل افزایش سطح فعالیت های علمی و همچنین به عنوان نماینده کشورهای حاشیه اقیانوس هند که تنها کشور فعال در نشست های بین المللی است، تجلیل به عمل آمد.

دکتر چگینی تصریح کرد عنوان IIOE2 معادل (دومین مرحله از کاوش های اقیانوس هند) است و  دبیرخانه آن در IOC (کمیته بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو) در شهر پرت استرالیا قرار دارد. و همچنین IOGOOS  (برنامه جهانی پایش اقیانوس هند) دبیرخانه آن در مرکز داده های اقیانوس هند در حیدرآباد مستقر است.

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 آبان 1393
تعداد بازدید : 943

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.