EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری همایش بین المللی بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی مراکز علمی کشورهای حاشیه اقیانوس هند

 

همایش بین المللی بررسی دستاوردهای علمی، پژوهشی و میدانی مراکز علمی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به مناسبت دهمین سالگرد رخداد سونامی 2014 میلادی در سوماترای اندونزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این همایش که در تاریخ 4 آذر ماه سال جاری و به مدت 2 روز در شهر جاکارتای اندونزی برگزار شد، دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد.

وی هدف این همایش را آگاهی از دستاوردهای مراکز علمی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو (IOC) و همچنین آشنایی شرکت کنندگان با فعالیت های مراکز هشدار سونامی که توسط کشورهای هند، استرالیا و اندونزی در منطقه اقیانوس هند ایجاد شده بود عنوان کرد.

دکتر چگینی دستاورد این همایش را تبیین کمبودها و کاستی ها دانست و گفت در این همایش راه کارهای راهبردی و همچنین تدابیری برای رفع کمبودها و مسایل پیش رو بررسی شد.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، با بیان این که در این همایش توجه ویژه ای به مسئله گسل مکران شد اطلاعات موجود در ناحیه گسل مکران را کمتر از سایر نقاط در اقیانوس هند عنوان کرد و گفت اطلاعات، مطالعات و تحقیقات دانشمندان و متخصصان زلزله شناسی و اقیانوس شناسی در مورد گسل مکران کمتر از سایر جاها است. 

دکتر چگینی مسئله مکران را موضوع جدی دانست و خواستار توجه مسوولان  برای اتخاد تمهیدات لازم برای هشدار و آماده سازی مردم شد.

وی در این همایش، گزارشی راجع به فعالیت های علوم و فنون دریایی و اقیانوسی پژوهشگاه را ارایه کرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت در این همایش فرصتی به دست آمد که کشورهای مختلف دیدگاه های خود را در خصوص فعالیت های  سامانه هشدار سونامی در اقیانوس هند (IOTWS) بیان کنند. 

بر پایه این گزارش، همکاری با IOTWS / IOC در مورد مطالعات پالئوسونامی و مطالعات مربوط به سونامی مکران، آموزش نیروی انسانی و کارگاه های آموزشی که در ایران در خصوص سونامی برگزار شده است، ایجاد مرکز ملی پیش بینی و هشدارمخاطرات دریایی، مدل سازی سونامی در منطقه مکران و مشارکت در مطالعات پالئو سونامی و سایر مطالعاتی که در این منطقه انجام شده است را نقطه عطف فعالیت های دریایی عنوان کرد که در این همایش مورد توجه کشورهای شرکت کننده قرار گرفت.

در خاتمه این همایش، در بیانیه ای که  توسط نماینده جمهوری اسلامی ایران قرائت شد به حمایت ایران از فعالیت های کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی در خصوص استقرار سامانه هشدار سونامی در مکران اشاره شد و همین طور آمادگی ایران برای همکاری های منطقه ای در خصوص استقرار سامانه هشدار سونامی در دریای عمان مورد توجه قرار گرفت.

گفتنی است در پایان بخش این همایش، بازدیدی از مرکز پیشرفته هشدار سونامی اندونزی که با همکاری و حمایت مالی کشور آلمان راه اندازی شده است، انجام شد.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 15 آذر 1393
تعداد بازدید : 1107

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.