EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دیدار و گفتگوی رییس پژوهشگاه با معاون استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان چابهار

 

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با معاون استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان چابهار دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در دیدار که با حضور مهندس موهبتی فرماندار شهرستان چابهار، دکتر چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، مهندس میرلاشاری معاون عمرانی فرمانداری شهرستان چابهار و مهندس غفاری سرپرست مرکز اقیانوس شناسی چابهار در روز چهارشنبه 17 دی ماه 1394 در محل فرمانداری شهرستان چابهار انجام شد، دکتر چگینی گزارشی راجع به اهمیت راهبردی و کاربردی دریاها و اقیانوس ها را بیان کرد و فعالیت های پژوهشگاه را تشریح نمود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار نیز به اهمیت نگاه ویژه به تحقیقات و پژوهش های کاربردی اشاره نمود و آن را سبب رونق بیشتر اقتصادی کشور و جهشی در حوضه اقتصاد عنوان کرد.

وی تصرح کرد اگرچه در کشور تلاش های بسیاری در جهت پیشرفت علمی صورت گرفته و کشور از رشد علمی خوبی برخوردار است ولی برای استفاده کاربردی و بهره برداری بهینه، برنامه ریزی های دقیق تر باید انجام شود.

فرماندار چابهار در ادامه به عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت به توسعه سواحل مکران اشاره نمود و بیان کرد که توسعه این منطقه نه تنها اقتصاد کشور را متحول خواهد کرد بلکه شرایط اقتصادی کشور های همسایه را نیز دگرگون خواهد نمود.

وی افزود در خصوص توسعه و بهره برداری بیشتر از ظرفیت بالقوه دریاها و اقیانوس ها باید شرایطی فراهم شود که احساس نیاز به فعالیت های پژوهشگاه افزایش یابد.

در ادامه دکتر چگینی گزارشی از فعالیت های دفتر ارتباط با صنعت پژوهشگاه در جهت تقویت استفاده کاربردی از منابع دریایی و اقیانوسی ارایه نمود و به توانایی پژوهشگاه در انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی (HSE) با داشتن دید مثبت به لزوم توسعه منطقه و در جهت کاهش مضرات به محیط زیست اشاره کرد و این مطلب را بیان داشت که می توان از این توانایی در مطالعات پروژه های منطقه مکران و شهرستان چابهار از جمله احداث پتروشیمی استفاده نمود.

در خاتمه این دیدار، مهندس موهبتی به سه  طرح  بررسی پیشنهادی و کاربردی از طرف پژوهشگاه  شامل عمل­ آوری و فراوری عروس های دریایی در منطقه چابهار، استخراج کلاژن از عروس های دریایی در منطقه چابهار، بررسی پتانسیل استخراج مواد دارویی از موجودات دریایی شهرستان چابهار اشاره کرد و بیان داشت که این طرح ها با پیگیری سرپرست مرکز اقیانوس شناسی چابهار در فرمانداری بررسی شد و به دنبال آن مکاتبات فرمانداری با استانداری سیستان و بلوچستان جهت تامین بودجه و عملیاتی شدن انجام شده است.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 21 دي 1393
تعداد بازدید : 949

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.