EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
نانو حسگر شناور، برای رصد آلودگی دریا

 

  اتحادیه اروپا برای رصد آلودگی‌های موجود در اقیانوس ‌ها، درصدد ساخت نانوحسگر شناوری است که بتواند آلاینده‌ های موجود در دریا را به‌ صورت زنده اندازه ‌گیری کند. برای این منظور، پروژه‌ ای موسوم به براوو تعریف شده ‌است که در آن از فناوری حسگری نانوتابش استفاده خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، علارغم هشدار دانشمندان، کیفیت آب دریاها به آرامی در حال کاهش است که دلیل آن، تخریب ‌های شیمیایی و زیستی آب دریاست. اتحادیه اروپا پروژه ‌ای موسوم به براوو (Braavoo) را برای رفع مشکل اقیانوس ‌ها راه‌ اندازی نموده است که رهبری آن به عهده یان فندر مر از دانشگاه لوزان است. 9 مرکز از 7 کشور مختلف به همراه 5 شرکت کارآفرین نوپا در این پروژه شرکت دارند.

بر اساس این گزارش، هدف پروژه براوو ساخت نانوحسگرهای شناوری است که بتواند در سطح آب دریا حرکت نموده و به ‌صورت زنده آلودگی‌ های موجود در آب دریا را اندازه‌ گیری کند. این ماژول ‌ها دارای قطعات نوری برای شناسایی سیگنال‌ زیست‌ حسگری هستند که از فناوری میکروالکترونیکی برای ذخیره ‌سازی داده‌ ها و از میکروسیالات برای آنالیز نمونه‌ ها استفاده می ‌کند.

زیست‌حسگرها ابزارهای بسیار کارآمدی برای این پروژه هستند چرا که  استفاده از آن‌ ها می ‌توان مقادیر آلاینده‌ ها را به‌ صورت زنده در دریا اندازه گیری نمود. این پروژه می‌ تواند رصد زیستی دریاها را تسهیل نماید؛ این در حالی است که اکنون برای رصد وضعیت آلودگی دریا به یک کار لجستیکی پرهزینه نیاز است.

گفتنی است در پروژه براوو از سه نوع زیست‌ حسگر مختلف استفاده شده ‌است که می ‌توانند براساس اولویت، آلودگی ‌های موجود در دریا را اندازه ‌گیری نموده و هشدارهای زودهنگام بدهند. محققان این پروژه برای ساخت این حسگر از فناوری حسگری ‌نانوتابشی استفاده نموده ‌اند که فناوری آن به‌صورت پتنتی توسط موسسه فناوری‌ نانو کاتالانا به ثبت رسیده است. این حسگرها، شناسایی مستقیم برهم‌ کنش مولکولی میان آنتی‌بادی ‌ها و ذرات آلاینده را تسهیل می ‌کنند.

این کنسرسیوم از محققان مختلفی در رشته‌ های میکروبیولوژی مولکولی، مهندسی برق، شیمی و زیست ‌شناسی دریایی استفاده می ‌نماید تا نانوحسگر موردنظر خود را تولید کند.

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 دي 1393
تعداد بازدید : 851

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.