EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
طرح پژوهشی «مدل‌سازی دو فازه آبشستگی ناشی از امواج در اطراف موج‌شکن‌های قائم مغروق»دفاع شد

 

طرح پژوهشی «مدل‌سازی دو فازه آبشستگی ناشی از امواج در اطراف موج‌شکن‌های قائم مغروق» دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر فاطمه حاجی ولیئی مجری این طرح و عضو هیات علمی پژوهشگاه در این باره اظهار داشت موج شکن های مغروق در سال های اخیر به عنوان یک گزینه مناسب جهت سازه های تثبیت کننده ساحل مورد توجه قرار گرفته اند.  نکته ای که این موج شکن ها را از موج شکن های غیر مغروق متمایز می کند عبور موج از روی این موج شکن ها و بوجود آمدن جریان های چرخابه ای در دو طرف موج شکن است که در نتیجه این امر برخلاف موج شکن های غیر مغروق امکان وقوع آبشستگی در دو طرف موج شکن وجود دارد.

دکتر حاجی ولیئی تصریح کرد به دلیل اثر قابل توجه آبشستگی در پایداری این موج شکن ها، در این طرح پژوهشی با توسعه یک مدل دو فازه (Euler – Lagrange) که در آن فاز سیال و فاز رسوب به صورت جداگانه مدل سازی می شوند، به مطالعه و شبیه سازی این پدیده پرداخته شده است.

وی با اشاره به این که این طرح پژوهشی از ماه آبان 1391 آغاز و تا آبان 1393 به طول انجامید، هدف از اجرای این طرح پژوهشی را توسعه یک مدل عددی جهت شبیه سازی آبشستگی در اطراف موج شکن مغروق عنوان کرد.

مجری این طرح پژوهشی در خصوص نتایج بدست آمده از این طرح، گفت مدل دو فازه تهیه شده با استفاده از نتایج آزمایشگاهی صحت سنجی شده است و تطابق قابل قبولی با نتایج آزمایشگاهی نشان داده است. مدل بدست آمده از این پس قابل استفاده در مدلسازی و مطالعه آبشستگی در اطراف موجشکن قائم مغروق می باشد.

گفتنی است در این طرح پژوهشی دکتر عباس یگانه بختیاری عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران همکاری داشته است.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 دي 1393
تعداد بازدید : 958

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.