EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
بازدید رییس سازمان بنادر و دریانوردی از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

 

 رییس سازمان بنادر و دریانوردی به همراه هیاتی از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در طی این بازدید که با حضور مهندس محمد سعیدنژاد رییس سازمان به همراه دکتر حسن زاده محمدی مدیرکل مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی، مهندس علیرضا کبریایی معاون توسعه و تجهیز بنادر و مهندس محمدرضا الهیار مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر و همچنین دکتر چگینی رییس پژوهشگاه، معاونان، روسای پژوهشکده ها، مراکز پژوهشی و اعضای هیات علمی پژوهشگاه در روز شنبه 4 بهمن 1393 انجام شد، از مراکز پژوهشی، تجهیزات میدانی و آزمایشگاهی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بازدید به عمل آمد.

در ابتدای این بازدید، دکتر وحید چگینی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معرفی پژوهشگاه پرداخت و گزارشی از فعالیت های تحقیقاتی و میدانی و برنامه های ملی، منطقه ای و بین المللی پژوهشگاه را تشریح نمود.

وی یکی از اهداف پزوهشگاه را کمک به نهادها و سازمان های مرتبط و همکاری با سازمان های دریایی در کشور عنوان کرد و ضمن معرفی سه طرح کلان خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر در پژوهشگاه، گفت با تجهیزات مدرن و نیروی انسانی متخصصی که پژوهشگاه در اختیار دارد  در بخش های متعدد تحقیقاتی دریایی، میدانی و  آموزشی می تواند کمک شایانی به ارگان ها و سازمان های دریایی ارایه دهد.

دکتر چگینی بحث پایش و مدل سازی آب های کشور را یکی از حوزه های فعالیت مرتبط بین پژوهشگاه و سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد و گفت بدون قطع با کمک نیروی انسانی متخصص پژوهشگاه و همچنین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما که پژوهشگاه در اختیار دارد، دو دستگاه می تواند فعالیت و همکاری خوبی با هم داشته باشند.

وی همچنین بحث تبادل داده ها را یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک بیان کرد و گفت پژوهشگاه در زمینه کارهای میدانی، آزمایشگاهی و اقیانوس شناسی ماهواره ای می تواند همکاری خوبی با سازمان داشته باشد.

دکتر چگینی در ادامه  افزود با توجه به این که سازمان بنادر و دریانوردی طرح های گسترده ای انجام می دهد پژوهشگاه می تواند یکی از بازوهای اصلی تحقیقاتی سازمان بنادر و دریانوردی باشد. بنابراین می توان در این بخش همکاری خوبی بین طرفین ایجاد گردد.

وی بحث آموزش را یکی دیگر از زمینه های همکاری پژوهشگاه با سازمان عنوان کرد و گفت با فعال شدن مرکز منطقه ای، نیروهای سازمان بنادر و دریانوردی می توانند دوره های بین المللی طی و گواهی این مرکز که زیر نظر یونسکو است را دریافت نمایند.

مهندس سعید نژاد در این بازدید با بیان سخنانی وظیفه اصلی سازمان بنادر و دریانوردی را وظیفه حاکمیتی در بنادر و دریاهای کشور اعلام کرد و گفت این وظیفه حاکمیتی ضمن تحمیل مسوولیت های زیاد بر دوش سازمان طبیعتا، بخش عمده ای از آن بدون انجام فعالیت های پژوهشی غیر ممکن خواهد بود.

وی تصریح کرد به دلیل حساسیت و اهمیت در بخش دریانوردی و همچنین ایجاد سازه هایی در بخش های مختلف تجاری، نظامی، توریستی، تفریحی و شیلات، داشتن اطلاعات مناسب و کافی در این موضوع ها را ضروری بیان کرد و تاکید کرد باید در این مباحث مطالعه، تحقیقات و سرمایه گذاری انجام شود زیرا هر فعالیتی که انجام می شود اگر بر پایه اطلاعات مستند و تحقیقات معتبر باشد به طور قطع برای کشور بازدهی مناسب را به دنبال خواهد داشت.

 وی در خصوص بحث مطالعاتی مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور (ICZM)  که در سازمان بنادر و دریانوردی انجام می شود، گفت به طور قطع در مباحث مدیریتی و هماهنگی در رفتارها و موضوع های راهبردی که در سواحل کشور انجام می شود، پژوهشگاه می تواند تاثیرگذار باشد.

وی معتقد است که فعالیت جدی و مطالعاتی در برگزاری جلسات و کمیته های کارشناسی و مباحث مهندسی و مدیریتی  راهبردی، مورد نیاز کشور است.

مهندس سعیدنژاد با اشاره به برخورداری از نعمت ها و موهبت های الهی از آب های شمال و جنوب کشور، در یک نگاه اجمالی گفت «ما از این نعمت ها بهره کافی و مناسب نبرده ایم و از مزیت های دریا بی بهره هستیم».

رییس سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که توسعه دریامحور بدون کار تحقیقاتی امکان پذیر نیست، خواستار تبیین فنی- علمی شعار «توسعه دریامحور» شد.

وی تصریح کرد سازمان های که در بخش دریایی کشور فعالیت می کنند، باید به تدوین و تبیین موضوع «توسعه دریا محور» بپردازند و تلاش کنند برای بحث توسعه دریامحور خوراک علمی، اطلاعاتی و آماری برای تصمیم گیران کشور تهیه نمایند تا موضوع برای آن ها روشن باشد.

مهندس سعیدنژاد با بیان این مطلب که امکان جبران توسعه نیافتگی در سواحل کشور سریع محقق نخواهد شد، خواستار تعمیق بخشیدن به شعار«توسعه دریامحور» شد.

شایان ذکر است در این بازدید مدیران و کارشناسان حوزه های مرتبط طرفین ضمن بیان نظرات و پیشنهادات در خصوص همکاری مشترک علمی، تحقیقاتی و آموزشی، گزارشی از فعالیت های مرتبط را ارایه و خواستار همکاری بیشتر و مستمر بین دو دستگاه شدند.

درخاتمه این بازدید توسط کارشناسان آزمایشگاه ها، تجهیزات آزمایشگاهی و میدانی مستقر در پژوهشگاه معرفی و همچنین گزارشی از فعالیت های انجام گرفته و در حال انجام در آزمایشگاه های پژوهشگاه به مهندس سعیدنژاد و هیات همراه ارایه گردید. 

   
   
   
   

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 5 بهمن 1393
تعداد بازدید : 1661

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.