EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
پیام خانم ایرنا بوکوا مدیر کل یونسکو به مناسبت روز جهانی دریا و اقیانوس

 

8 ژوئن 2015 میلادی (18 خرداد 1394)

 

زمین پایدار نمی‌تواند بدون اقیانوس سالم وجود داشته باشد. چندین ماه قبل از بیست و یکمین نشست کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی (COP21) و تدوین دستورکار جهانی جدید برای توسعه پایدار، این پیام به این اندازه اهمیت نداشت.

 هر کشوری و هر شکلی از زندگی چه ساحلی و چه محصور در خشکی، بستگی به سلامت و عملکرد اقیانوس‌های جهان دارند. اقیانوس‌ها در مرکز سامانه اقلیم جهانی قرار داشته و آب و هوا و اقلیم و غلظت گازهای جوی از جمله اکسیژنی که ما تنفس می‌کنیم را تنظیم می‌کنند و مسئول چرخه مواد مغذی و فراهم نمودن منابع مهم غذایی هستند.

همان‌طور که دانشمندان اقیانوس‌شناس از فناوری‌های جدید برای مشاهده این فرآیندهای پویا بهره می‌گیرند، آگاه می‌شویم که تاثیر فعالیت‌های انسانی - به ویژه انتشار گازکربنیک (CO2)، بهره‌برداری بیش از حد از منابع و آلودگی‌ها – زیست بوم‌های دریایی را تخریب کرده و نقش اقیانوس‌ها را در معرض خطر قرار داده است. بالا آمدن سطح آب دریا‌ها، آب شدن ورقه‌های یخی، اسیدی شدن اقیانوس‌ها، مناطق مرده، شکوفایی جلبک‌های مضر، سفیدشدگی مرجان‌ها، کاهش جمعیت ماهی‌ها و تخریب زیست‌بوم‌ها ...همه این پدیده‌ها منعکس کننده عواقب فعالیت‌های مضری است که در مقیاس­های محلی و جهانی اتفاق افتاده است.

یونسکو برای ارزیابی بهتر تاثیر فعالیت‌های انسانی و برای پیشنهاد راه حل‌ها، در جهت تقویت قدرت آموزش، فرهنگ، علوم و ارتباطات به عنوان ابزارهای ارتقادهنده توسعه می‌کوشد تا دانش در مورد توسعه پایدار و تغییر اقلیم را با همه جوامع به اشتراک بگذارد. از طریق کمیسیون بین‌دولتی اقیانوس‌شناسی، ما سامانه‌های مشاهدات اقیانوسی که دارای ارزش منحصر به فرد برای تحقیقات اقلیمی هستند را راهبری می‌کنیم – متخصصان را گرد هم می‌آوریم تا یافته‌های جدید و روند گرم شدن و اسیدی شدن اقیانوس‌ها و نقش اقیانوس‌ها در کاهش تغییرات اقلیمی را مورد بحث و بررسی قرار دهند. به مناسبت روز جهانی اقیانوس‌ها و دریاها، یونسکو با حمایت اعضای خود رویداد مهمی را در ساختمان مرکزی در پاریس با موضوع نقش اقیانوس‌ها در سامانه اقلیم و تغییر اقلیم جهانی برگزار خواهد کرد.

تغییر اقلیم فی نفسه با تغییر در اقیانوس‌ها مرتبط است و هیچ کشوری هرچقدر هم قدرتمند نمی‌تواند به تنهایی بر چالش­های آن فایق آید. به مناسبت روز جهانی اقیانوس‌ها و دریاها، از کشورهای عضو یونسکو، جامعه مدنی و بخش خصوصی دعوت می‌کنم برای افزایش آگاهی و ارتقا اقدامات جهانی برای ترویج اهمیت اقیانوس‌ها در سامانه جهانی اقلیم تلاش کنند.

آینده ما به این امر بستگی دارد.

 

ایرنا بوکووا

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 خرداد 1394
تعداد بازدید : 905

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.