EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از «کاوشگر دریایی خلیج فارس»

 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور در کشتی اقیانوس پیمای پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به نام «کاوشگر خلیج فارس» کلید روشن شدن آن را زد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر سورنا ستاری در بازدید از این کشتی تحقیقاتی اظهار داشت: ساخت کشتی اقیانوس پیمای «کاوشگر خلیج فارس» که از طرح های کلان این معاونت محسوب می شود یک سنت شکنی محسوب می گردد.

وی ادامه داد: کشتی «کاوشگر دریایی خلیج فارس» برای پژوهش های دریایی و مرز دانشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دکتر محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری، شکوفایی و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این بازدید اظهار کرد: کشتی اقیانوس پیمای «کاوشگر خلیج فارس» برای راه اندازی نیازمند تخصیص بودجه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جهت نصب تجهیزات پژوهشی است.

محمود شیخ زین الدین ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا کنون 110 میلیارد ریال و سازمان مدیریت و برنامه ریزی 90 میلیارد ریال برای ساخت این کشتی هزینه کرده است.

وی اضافه کرد: امید می رود با پیگیری های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی هر چه سریعتر بودجه لازم برای نصب تجهیزات پژوهشی تخصیص یابد.

دکتر عباس نوبختی مدیر اجرایی کشتی اقیانوس پیما در این بازدید اظهار داشت: کاوشگر دریایی خلیج فارس توسط متخصصان کشورمان در دست ساخت بوده و قرار است این کشتی تا عمق سه هزار متری از رسوبات کف دریاها و اقیانوس ها نمونه برداری کند و بسیاری از آنالیزها و آزمایش ها را نیز انجام دهد.

نوبختی، طراحی، تولید قطعات و نیز استفاده از توان مهندسی داخلی و بومی سازی فناوری تولید را مهم ترین ویژگی این اقیانوس پیما ذکر کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از بخش های این کاوشگر در داخل کشور ساخته شده و بخش هایی هم که از خارج تامین می شود، به دلیل نبود صرفه اقتصادی برای تولید بوده و نباید آن را به دلیل نداشتن فناوری تولید دانست و می توان ادعا کرد که ساخت «کاوشگر دریایی خلیج فارس» محصولی کاملا ایرانی و بومی است که از سوی متخصصان در مراحل پایانی ساخت قرار دارد.

وی با اشاره به این که هم اینک از نظر دانش فنی، توانایی کافی در اجرای این پروژه های بزرگ در کشور وجود دارد، اظهار داشت: ویژگی های دینامیکی این شناور، مشابه سایر شناورهای در حال استفاده در جهان است و از این نظر تفاوتی با دیگر شناورهای تحقیقاتی و اقیانوس پیماهای ساخته شده در غرب وجود ندارد و این موضوع را می توان افتخاری بزرگ برای کارشناسان و متخصصان فعال در این حوزه دانست.

به گفته مدیر اجرایی کشتی اقیانوس پیما، این کاوشگر قادر است علاوه بر ماندگاری 45 روزه در دریا، لایه های بسیار عمیق اقیانوس را مورد مطالعه خود قرار دهد که اینک شناورهای موجود در کشور قادر به انجام این کار نیستند.

نوبختی ادامه داد: این کاوشگر به طول تقریبی 50 متر و عرض 10 متر و با وزنی معادل 900 تن و سرعت 15 گره دریایی و 12.5 گره برای گشت زنی از مهمترین طرح هایی است که با بهره گیری از 16 محقق و صرف 10 هزار نفر ساعت نیرو به مراحل پایانی کار نزدیک می شود.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح 260 میلیارد ریال است؛ از این مبلغ تاکنون 200 میلیارد ریال پرداخت شده و مبلغ باقیمانده اعتبار طرح نیز با تلاش و پیگیری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجری طرح از طریق معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تامین خواهد شد.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 خرداد 1394
تعداد بازدید : 1496

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.