EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
در شانزدهمین نشست کمیته ملی اقیانوس شناسی دکتر حاجی زاده ذاکر به سمت رییس جدید این کمیته منصوب شد

 

 

در اولین نشست از شانزدهمین دوره کمیته ملی اقیانوس‌شناسی، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان رئیس کمیته و مهندس محمدرضا الهیار مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان نایب رئیس به مدت دوسال، انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در این نشست که با حضور دکتر نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و اعضای این کمیته در روز دوشنبه 22 تیر 1394 در تهران برگزارشد، بر اهمیت کمیته ملی اقیانوس شناسی به عنوان مهم ترین کمیته اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو در ایجاد ارتباط بین ارگان‌های دریایی و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور و نیز سازمان‌های بین‌المللی به ویژه کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی (IOC) تاکید شد.

بر اساس این گزارش، دکتر حاجی زاده ذاکر ضمن تشریح اهمیت بنیادی اقیانوس‌ها و دریاها در حیات بشر و اثر آن‌ها بر منافع اقتصادی و اجتماعی جوامع انسانی، بر اهمیت سیاست­گذاری صحیح در حوضه‌های دریایی و اقیانوسی تاکید کرد و افزایش آگاهی عمومی و دانش تخصصی از طریق انجام پژوهش مبتنی بر نیاز را به عنوان مبنای کار در دوره جدید فعالیت کمیته اعلام نمود.

وی همچنین افزایش همدلی و کار جمعی میان ذی­نفعان دریایی کشور و گسترش تعاملات بین‌المللی از طریق مشارکت در پروژه‌های بین‌المللی را به عنوان مهم ترین جهت ­گیری در دوره جدید فعالیت تبیین کرد.

کمیته ملی اقیانوس شناسی عالی‌ترین مجمع تخصصی در سطح کشور و متشکل از متخصصان و صاحب‌نظران از وزارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز و موسسه‌های پژوهشی، سازمان‌ها، و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی در علوم و فنون دریایی و نمایندگان تام الاختیار سازمان­هایی است که به طور مستقیم یاغیرمستقیم در زمینة علوم دریایی و اقیانوسی فعالیت می‌کنند. اهداف این کمیته کوشش برای برنامه‌ریزی و گسترش فرهنگ و پژوهش‌های اقیانوس‌شناسی هماهنگ با برنامه‌های به هنگام بین‌المللی، توصیه و مشارکت در تعیین راهبرد ملی دریایی برای بهره‌برداری اصولی از منابع دریاچه، دریاها و اقیانوس‌ها، و نیز ایجاد هماهنگی بین برنامه‌های اقیانوس‌شناسی ملی، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز برنامه‌ریزی برای ارتباط و مشارکت در فعالیت‌های کمیسیون بین دول اقیانوس شناسی است.

 

وظایف کلی این کمیته عبارتند از: ایجاد هماهنگی بین ارگان و مؤسسه‌های است که در زمینة علوم و فنون دریایی فعالیت می‌کنند، مشارکت در پروژه‌های علمی و فنی دریایی و کوشش در ایجاد زمینه‌های مناسب به منظور مشارکت در پروژه‌های شناخت و ارزیابی پتانسیل دریاها، دریاچه‌ها و کولاب‌های کشور و همچنین ایجاد هماهنگی بین موسسه‌های تحقیقاتی که در زمینه علوم و فنون دریا و اقیانوس فعالیت می‌کنند، می‌باشد.

 

 


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 تير 1394
تعداد بازدید : 1347

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.