EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
نشست رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با مدیران و محققان پژوهشگاه

 

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران)، روز چهارشنبه 25شهریور94 با مدیران و محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی دیدار و گفتگو کرد. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر نصرت الله ضرغام در حضور مسوولان، اساتید و محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معرفی برنامه ها، فرصت های صندوق و بحث و تبادل نظر در مورد آنها پرداخت.

دکتر ضرغام در مورد اهداف خود برای رفتن به مراکز علمی بیاناتی اظهار کرد و گفت: رفتن به مراکز علمی باعث می شود پژوهشگران بتوانند از حمایت های بنیاد برای انجام کارهای پژوهشی خود بهره مند شوند.

وی در ادامه گفت: برای این که به نیاز های نیروی انسانی کیفی جامعه پاسخ دهیم باید تربیت نیروی انسانی را مطالعه و با کار کارشناسی سیاست گذاری و برنامه ریزی کنیم و این امر باعث خواهد شد از منابعی که برای این کار اختصاص داده می شود به درستی استفاده گردد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در بخش دیگری از سخنانش در مورد بنیاد ملی علم ایران، کرسی های پژوهشی و اهداف و کارهایی که باید انجام بگیرد مطالبی را بیان داشت.

وی همچنین به موضوع تحقیقات به صورت مشترک در دریای خزر که به پژوهشگاه اقیانوس شناسی مرتبط می شود اشاره کرد و در این زمینه نکاتی را در مورد چهارچوب حمایت از پروژه ها، مطرح نمود.

دکتر ضرغام در ادامه صحبت هایش به موضوع دریاها و نقش اساسی آن از ابتدای حیاط انسان و تاریخ بشر اشاره کرد و گفت همه بخش ها باید از یک جامعیت برخوردار شوند و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به خوبی می تواند این کار را انجام دهد و بسیار اثرگزار  باشد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در مورد پسادکترا و گرنت نیز مطالبی را بیان کرد و اظهار داشت: پژوهشگاه می تواند در صورت نیاز،  فردی که فارغ التحصیل از یکی از دانشگاه های معتبر می باشد و قصد جذبش را دارد طبق ضوابط صندوق برایش تقاضای پسادکتری نماید و صندوق 1 تا 2 سال حقوق استادیار را به او می دهد.

وی همچنین در خصوص موضوع اختراع نکاتی را تشریح کرد و گفت: اگر کسی اختراعی داشته باشد به نوعی صندوق 100%هزینه را به او پرداخت می کند.

آقای دکتر ضرغام اضافه کرد صندوق به دنبال ایجاد مرکز نوآوری در مراکز علمی است تا این مراکز بتوانند یافته های پژوهشی و ایده های خلاقانه را به محصول تبدیل کند.

وی اضافه کرد: آنچه که مسلم است پژوهشگر آشنایی با مدل کسب و کار ندارد  یک فناوری به خودی خود ارزشی ندارد مگر این که مدل کسب و کار صحیحی داشته باشد.

وی در ادامه سخنانش گفت: در کنار پژوهشگر و صاحب ایده  اگر لازم شد راهنما قرار می دهیم تا روند تبدیل علم به محصول درست طی شود. بعد از این مرکز نو آوری در اختیار مراکز علمی قرار خواهد گرفت. در طی این روند دانشجو به کار گرفته می شود و بعد از به نتیجه رسیدن طرح،  فارغ التحصیلان به کار گرفته می شوند.

در ادامه این جلسه دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معرفی پژوهشگاه پرداخت و ضمن ارایه  گزارشی از دستاوردهای علمی و پژوهشی، مطالبی در خصوص اقیانوس شناسی و ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد را ارایه نمود.

وی همچنین در ادامه به وجود ظرفیت های اساسی آگاهی سیستم مدیریت کشور در خصوص علوم و مهندسی دریایی توضیحاتی را ارایه کرد و گفت باید به صورت جهشی و در ظرف چند سال آینده این برنامه را مدیریت کنیم.

گفتنی است پس از آقایان دکتر ضرغام و دکتر حاجی زاده ذاکر، اساتید و محققان حاضر در جلسه نظرات و پرسش های خود را با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در میان گذاشتند که به دنبال آن دکتر ضرغام به پرسش های مطرح شده پاسخ گفت.

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 29 شهريور 1394
تعداد بازدید : 976

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.