EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
عدم توجه به اقیانوس‌شناسی دراسناد بالادستی كشور

 

رییس موسسه ملّی ‌اقیانوس‌شناسی از عدم توجه به اقیانوس‌شناسی در اسناد بالادستی كشور به خصوص قرار نگرفتن بحث اقیانوس شناسی و علوم دریایی در اولویت های اول نقشه جامع علمی كشور انتقاد كرد.

دكتر وحید چگینی، با انتقاد از عدم توجه به اقیانوس‌شناسی در اسناد بالادستی كشور گفت: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه كشور هیچ توجه ای به دریاها و اقیانوس ها نشده است. حتی در نسخه‌های اولیه نقشه جامع علمی كشور علوم دریایی و اقیانوس‌شناسی مورد غفلت قرار داشت كه پس از همكاری با كمیته ملی اقیانوس‌شناسی و رایزنی‌های مختلف در نسخه‌ نهایی نقشه، اقیانوس‌شناسی در اولویت ج گنجانده شد اما انتظار داشتیم كه اقیانوس‌شناسی جزء اولویت‌های اول مطرح شود.

 

 وی با اشاره به تصویب تشكیل مركز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی گفت: با پیگیری تشكیل این مركز از طریق یونسكو درصددیم كه این مركز در مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شود تا تنها كشور در منطقه باشیم كه مركز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی دارد. البته به دنبال این هستیم كه عنوان این مركز، مركز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی غرب آسیا باشد تا ابتكارعمل را از نظر آموزش اقیانوس‌شناسی، تولید داده، گشت‌های دریایی درمنطقه را به دست آوریم.

دكتر چگینی افزود: همچنین اخیرا به دنبال ایجاد كرسی اقیانوس‌شناسی در رشته فیزیك دریا هستیم كه در حال بررسی در یونسكو است.

وی با اشاره به تصویب ایجاد مركز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی در وزارت علوم طی سال گذشته گفت: برای راه‌اندازی این مركز درخواست 20 میلیارد تومان اعتبار جهت خرید تجهیزات را داده‌ایم و نامه ای برای بررسی و اقدام موضوع از سوی دفتر ریاست محترم جمهوری به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ارسال گردیده است. البته متأسفانه هنوز بررسی لازم در این خصوص انجام نشده و بودجه ای نیز اختصاص نیافته است.ایجاد این مرکز و مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی می تواند در صیانت از نام خلیج فارس بسیار مؤثر باشد.

وی افزود: اهمیت راه‌اندازی هر چه سریعتر این مركز در اینجاست كه كشور عمان در حال راه‌اندازی مركز مشابه ای است بنابراین از نظر موقعیت منطقه‌ای كشور به صلاح نیست كه عمان تنها كشوری باشد كه با یونسكو و كمیسیون بین‌دولتی اقیانوس‌شناسی جهت ارائه اطلاعات مربوط به حوادث طبیعی دریایی در منطقه ارتباط داشته باشد.

 

وی در خصوص اهمیت پیش‌بینی مخاطرات دریایی گفت: از سوی دیگر اگر سونامی در سواحل مكران اتفاق بیفتد طبق محاسبات موسسه ملی اقیانوس شناسی ظرف 15 تا 30 دقیقه به سواحل ایران می‌رسد بنابراین شرایط ما شبیه شرایطی است كه برای فوكوشیمای ژاپن و سوماترای اندونزی اتفاق افتاد.

 

وی درخصوص جریان‌های شكافنده دریای خزر كه سالانه باعث غرق شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان به خصوص در فصل تابستان می‌شود، گفت: تاكنون بخشهایی از كانال‌های جریان‌های شكافنده در سواحل شمالی شناسایی شده است كه در این زمینه محققان موسسه دستگاهی برای اندازه‌گیری سرعت جریان ها اختراع كرده‌اند كه به زودی ثبت اختراع می‌شود. البته درصددیم تعداد زیادی از این دستگاه‌ها را تولید و در مناطق مختلف خطر استفاده كنیم سپس جریان‌های اندازه گیری شده مدل‌سازی ‌شوند.

وی افزود: كار مدل‌سازی سونامی و تعیین مناطق پر خطر در دریای خزر انشالله تا پایان سال 91 خاتمه خواهد یافت.


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : يکشنبه 6 آذر 1390
تعداد بازدید : 1677

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.