EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
تدوین طرح اولین توربین بادی شناور جهت تامین انرژی برق سواحل و جزایر

 

رییس پژوهشكده فناوری و مهندسی دریایی موسسه ملی اقیانوس‌شناسی از تدوین طرح اولین توربین بادی شناور جهت تامین انرژی برق سواحل و جزایر خبرداد.

دكتر سعید مظاهری در خصوص استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر مانند موج‌، جریان و باد در دریا گفت: از ابتدای امسال موسسه ملی اقیانوس‌شناسی ایران بر روی پتانسیل استحصال انرژی باد در دریا فعالیت كرده است چرا كه شرایط باد ایران در دریا از نظر قدرت و مدت زمان و وزش بهتر از شرایط خشكی است.

وی افزود: در این راستا طرح اولین توربین بادی شناور كه می‌تواند انرژی برق سواحل و جزایر را تامین كند در دست تدوین است. وی افزود: برای اولین‌بار در كشور انرژی حاصل از امواج، جریان‌ها، جزرومد و باد محاسبه شده است كه در آینده نزدیک به ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داده می‌شود تا شرایط سرمایه‌گذاری توسط ستاد فراهم شود.

مظاهری با بیان اینكه در ایران حدود 5 هزار و 800 كیلومتر مرز آبی با احتساب جزایر دارد، گفت: اقتصاد فعلی ما در دریا شامل منابع هیدروكربنی، نفت، گاز، آبزیان و صنایع شیلات، صنایع پتروشیمی، استخراج و ذخیره‌سازی و صادرت نفت است.

وی افزود: از این جهت مخاطرات دریایی و با پیش‌بینی آنها برای ما اهمیت پیدا می‌كند كه شامل موج، جریان، كشند قرمز، طوفان‌های حاره‌ای‌، سونامی در دریای عمان ناشی از فعال شدن گسل مكران و گل‌فشان در دریای خزر می‌شود.

دكتر مظاهری با اشاره به وجود دانش پیش‌بینی مخاطرات در موسسه ملی اقیانوس‌شناسی افزود: در این راستا دوسال است كه موسسه مدل‌سازی مخاطرات دریایی را انجام می‌دهد و نحوه توزیع و زمان رسیدن امواج ناشی از سونامی در صورت بروز زلزله هایی با قدرت بین 6 تا 9 ریشتر در اثر فعال شدن گسل مكران را تهیه كرده است.

وی ادامه داد: در بحث پیش‌بینی مخاطرات درصددیم كه بتوانیم تا 96ساعت آینده در هر نقطه از آب‌های ایران پارامترهای امواج دریایی را پیش‌بینی كنیم.

رییس پژوهشكده فناوری و مهندسی دریایی موسسه ملی اقیانوس‌شناسی تصریح كرد: تا سالهای اخیر در اكثر فعالیت‌های مهندسی اطلاعات محیطی و حدی توسط كشورهای خارجی انجام شده است و حتی شرایط حدی طراحی سكوهای دریایی و حتی بنادر و نصب خطوط لوله در كشور توسط خارجی‌ها انجام می‌شود اما برای حاكمیت دریایی در مناطق جنوب و شمال لازم است كه اینگونه فعالیت‌های كلیدی توسط محققان داخلی انجام شود كه محققان موسسه موفق به كسب این دانش شده‌اند. خوشبختانه تفاهم‌نامه ای با شركت نفت فلات قاره در این رابطه امضاء شده است كه قرار است برروی 3  سكوی نفتی موجود دستگاه نصب شده تا اطلاعات محیطی دریا به شركت نفت فلات قاره ارائه شود.

وی افزود: همچنین باشركت نفت خزر توافقاتی صورت گرفته كه بر روی سكوی نیمه شناور امیركبیر بتوان اطلاعات محیطی را به دست آورد.


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 6 آذر 1390
تعداد بازدید : 1955

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.