EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کارگاه آموزشی «مفاهیم پایه در مدیریت داده های دریایی»در پژوهشگاه برگزار شد

 

کارگاه آموزشی «مفاهیم  پایه در مدیریت داده های دریایی» با حضور علاقه مندانی از سازمان نقشه برداری، سازمان بنادر و دریانوردی، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه صنعتی اصفهان، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس، دریای عمان و بندرعباس، پژوهشکده علوم تکنولوژی زیر دریا، شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی و مهندسین مشاور هندسه پارس، روز یکشنبه 11 بهمن 1394 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناشی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه در آغاز این کارگاه  گفت داده ها پایه و اساس هر گونه مطالعه علمی و باعث پیشرفت انسان در زمینه های مختلف علمی هستند.

وی با بیان این که داده های دریایی با داده های بخش های دیگر تفاوت زیادی دارند، گفت داده های دریایی با سختی بسیار زیادی حاصل می شود. بنابراین باید از این داده ها با مدیریت صحیح و به نحو احسن استفاده نمود.

حاجی زاده ذاکر همچنین اظهار داشت IOC که مهم ترین مرجع بین المللی دریایی است اهمیت ویژه ای را برای مدیریت داده های دریایی قایل شده است و سال هاست با متخصصین بسیار مجرب و صرف هزینه های هنگفت به این مسئله می پردازد.

وی تصریح کرد مدیریت داده های دریایی یکی از مهم ترین عناصر تحقیقات دریایی است.

در ادامه کارگاه مهندس فرناز غیاثی دبیر علمی این کارگاه و رییس مرکز ملی داده های اقیانوسی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص این کارگاه اظهار داشت در این کارگاه که با حمایت برنامه بین المللی تبادل داده ها و اطلاعات اقیانوسی (IODE) برگزار شد، شرکت کنندگان علاوه بر شناخت مفاهیم تئوری پایه، با برخی از قابلیت های مقدماتی مرتبط با پردازش و بصری سازی داده های ایستگاهی دریایی به صورت عملی با استفاده از نرم افزار Ocean Data View آشنا شدند.

وی، آشنایی با فعالیتها و وظایف کمیسیون بین دولتی اقیانوسشناسی، آشنایی با فعالیتها، وظایف و برنامه بین المللی تبادل دادهها واطلاعات اقیانوسی، آشنایی با قابلیتهای مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی ایران، مفاهیم مدیریت داده، داده، فرمت داده ها و فرادادههای دریایی، سیستمهای اطلاعاتی، ایجاد مجموعه داده منطقهای از پایگاههای داده بینالمللی و چگونگی تولید و انتشار محصولات داده ای با اســتفاده از نرم افزار Ocean Data View را از اهم موضوعات مورد بحث و بررسی در این کارگاه برشمرد.

غیاثی هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را آشنایی محققین و سازمان های دریایی کشور با استانداردهای پذیرفته شده در زمینه مدیریت داده های دریایی توسط مجامع رسمی بین المللی و همچنین کمک به تولید داده، محصولات و خدمات با کیفیت در زمینه داده های دریایی و ایجاد بستری مناسب جهت به اشتراک گذاری دانش و تجارب میان سازمانها عنوان کرد.

رئیس مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی ضمن ارایه مطالبی راجع به برنامه IODE  که در سال 1961 زیر نظر کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی (IOC) ایجاد شده است، هدف این برنامه را افزایش تحقیقات و اکتشافات دریایی از طریق تسهیل تبادل داده ها و اطلاعات بین اعضا آن عنوان کرد و گفت موفقيت اين برنامه به ميزان مشارکت اعضا و همکاری مؤسسات و دانشمندان مستقلی بستگی دارد که نه تنها بايد در زمينه داده ها و اطلاعات اقيانوسی مطلع باشند بلکه بايد در زمينه توسعه و ارتقای سيستمIODE   نيز خبره باشند. در طول 50 سال گذشته، اعضای IOC شبکه ای با بیش از 80 مرکز ملی داده های اقیانوسی در کشورهای جهان به منظور جمع آوری، کنترل کیفیت و ذخیره سازی میلیون ها مشاهدات اقیانوسی ایجاد کرده اند.

وی در ادامه سخنانی در خصوص آشنایی با قابلیت های مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی ایران بیان کرد و افزود مركز ملی داده های اقيانوسي و دریایی ايران (INCOD) کار خود را با حمایت سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و زیر نظر کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی در سال 1374 آغاز کرد.  این مرکز یکی از اعضای برنامه IODE و نماینده آن در کشور جمهوری اسلامی ایران است.

دبیر علمی کارگاه در ادامه سخنانش، با استفاه از نرم افزار  Ocean Data View ایجاد مجموعه داده منطقه ای از پایگاه های داده بین المللی و چگونگی تولید و انتشار محصولات داده ای دریایی را ضمن آموزش به شرکت کنندگان، کاربری و نکات مهم آن را تشریح و بصورت عملی اجرا نمود.

مهندس ولی الله عمرانی یکی از مدرسین این کارگاه در خصوص مفاهیم پایه داده ها با بیان این که فراداده‌های می توانند تقریبا هرچیزی را توصیف کنند، گفت در علوم دریایی و اقیانوسی، فراداده ها اطلاعاتی که پژوهشگران جمع آوری می کنند را تحت ساختار «چه کسی، چه چیزی را، چه زمانی، کجا، به چه علت، و چگونه» توصیف کرده و قادرند رنج وسیعی از سوالات را پاسخ بدهند.

وی تصریح کرد پراکندگی ذاتی داده های اقیانوسی اصولا سبب سردرگمی استفاده کنندگان در یافتن داده های مورد نیاز است. این سردرگمی وقتی که چنین پراکندگی نه در سطح یک مرکز داده بلکه در سطح سازمان ها و ارگان های دریایی باشد تشدید خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود مسلما جستجو در حجم بزرگی از داده ها می تواند کار بسیار مشکل و زمان بری باشد و در برخی مواقع حتی از نظر حقوقی غیر ممکن که در نهایت مراجعه کنندگان گاهی حتی در بیان درخواسته هایشان هم دچار مشکل می شوند.

وی با بیان این که فراداده‌ها با حجمی بسیار اندک مبین کلیت از حجم بسیار انبوهی از داده‌هاست، اظهار داشت مسلما جستجو در میان این حجم کوچک چه از نظر پیاده سازی فنی، چه از نقطه نظر کاربر، رویه ای بسیار ساده تر و سهل تر را مطلبد. کاربر لزوما می تواند از جزئیات ساختار داده با خبر نباشد اما در میان آن ها به جستجو پرداخته و داده های مورد نیاز خود را دریافت نماید.

وی خاطرنشان کرد که فقدان آگاهی از داده های سایر سازمان ها باعث انجام چندباره مطالعات و برداشت داده می شود. 

عمرانی همچنین گفت استاندارد فراداده مجموعه ای از عبارات و تعاریف برای توصیف داده است و تاکنون رهیافت های مختلفی برای تعریف فراداده استاندارد تهیه شده است. این روش ها از یک فهرست جامع و کامل شامل نام عناصر داده و گره های عناصر داده با تمام جزئیات آن، تا مجموعه‌ خیلی کوچکتر و خیلی خلاصه، متغیر است.

مهندس حمید رضا زارع مدرس دیگر این کارگا ه در خصوص داده خوب و قابل استفاده گفت داده ای خوب و قابل استفاده است که به موقع، جامع، قابل فهم، مرتبط، قابل مقایسه، قابل کمی شدن و قابل اعتماد باشد. همچنین به سطح و جزئیات توجه داشته و ضمن این که ساختار و فرمت مناسبت داشته باشد بدون تعصب و سلیقه شخصی وارد سیستم شود.

وی ویژه گی داده‌های دریایی و اقیانوسی را اقتصادی، فنی، امنیتی و زیست محیطی برشمرد و گفت این ویژه گی ها آن ها را از سایر انواع داده ها متمایز می کند.

زارع محدوده مقادیر پارامترهای دریایی را سه بخش جداول جهانی،  روش های کنترل کیفیت مقادیر پارامتر ها و مشخص کردن محدوده مقادیر، عنوان کرد.

وی با بیان این که امروزه داده های صحیح برای هر سیستم اطلاعاتی نیازمندی بنیادی هستند، تصریح کرد بیشتر سیستم های اطلاعاتی شامل مقدار قابل توجهی داده غیر صحیح (inaccurate) هستند و سازمان ها نیز از فقدان دانش تشخیص و روش هایی برای بهبود کیفیت داده ها رنج می برند. این مسئله خود منجر به از دست دادن فرصت ها، هزینه های اضافی برای تصحیح داده ها و تصمیمات نادرست خواهد شد.

وی افزود جهت نیل به کیفیت داده باید توجه دقیقی در طراحی سیستم ها، ‌مونیتورهای مستمر بر جمع آوری داده، تلاش برای تصحیح مشکلات ایجاد شده و جلوگیری از توسعه داده های غیر صحیح صورت گیرد.

وی در ادامه افزود بدون کنترل کیفیت، داده هایی که از منابع مختلف تولید می شوند نمی توانند با یکدیگر تلفیق شوند و یکپارچه سازی داده ها امکان پذیر نخواهد بود. اطلاعات کنترل کیفیت به کاربران اطلاع می دهد که داده ها چگونه جمع آوری شده اند، چگونه بررسی شده اند، چگونه پردازش شده اند، چه الگوریتمی استفاده شده است، چه خطاهایی یافت شده اند و چه خطاهایی اصلاح یا نشانه گذاری شده اند. و در ادامه در مورد مخدودۀ مقادیر پرامترهای دریایی،در حوزۀ آبهای جانی و انواه نشانه های(flag)  کنترل کیفیت در الگوریتم ها و روش های مختلف مطاللبی را بیان و بررسی نمود.

گفتنی است در پایان این کارگاه به شرکت کنندگان گواهی طی دوره آموزشی اعطا گردید.


 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 بهمن 1394
تعداد بازدید : 1046

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.