EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دفاع طرح پژوهشی «جمع آوري، استانداردسازي و تحليل داده هاي زيستي موجود خليج فارس»در پژوهشگاه

 

طرح پژوهشی «جمع آوري، استانداردسازي/ رقومي سازي و تحليل داده هاي زيستي موجود خليج فارس و درياي عمان بر اساس استاندارد سيستم اطلاعات جغرافيای زیستی دريايي» دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر عبدالوهاب مقصودلو مجری این طرح ضمن ضروری خواندن داشتن پایگاه داده ای منسجم که در آن اعتبار داده های وارد شده (سینو نیمی و هومو نیمی) سنجیده شده باشد، گفت استفاده موثر و کاربردی از داده های تنوع زیستی در مطالعات زیست محیطی، تعیین مناطق حفاظت شده،  شناسایی گونه های مهاجم، مطالعه جغرافیای تاریخی و ترکیب گونه ای بوم سازگان های دریایی، علاوه بر ضرورت شناسایی تا پایین ترین صنف تاکسونومی (در سطح گونه)، نیازمند داشتن پایگاه داده ای منسجم است که در آن اعتبار داده های وارد شده (سینو نیمی و هومو نیمی) نیز سنجیده شده باشد.

 وی با بیان این که با چنین رویکردی سیستم اطلاعات جغرافیایی زیستی اقیانوسی (OBIS)  بعنوان یکی از پروژه های برنامه سرشماری موجودات دریایی (CoML) در سطح جهانی ایجاد گردید، گفت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ایران نیز با هدف گرد آوری داده های تنوع گونه ای خلیج فارس و دریای عمان در سال 1392 به سیستم(PEGO-OBIS) مرتبط گردید.

مقصودلو همچنین گفت: در مطالعه حاضر، داده های تنوع زیستی آبهای ایرانی خلیج فارس و دریای عمان از منابع مختلف اطلاعاتی جمع آوری و پس از یکسان سازی مطابق با متادیتای OBIS استانداردسازی و معیار هایی نیز به منظور اعتبار سنجی داده های گردآوری شده تعریف گردید.

وی تصریح کرد در این پژوهش داده ها، منابع اطلاعاتی مختلف شامل 4 کتاب، 7 گزارش پژوهشی، 207 مقاله و 114 پایان نامه جمع آوری شد که برای هر داده ثبت شده تنوع گونه ای، 25 معیار بر اساس متادیتای OBIS و 10 معیار با توجه به اهداف تعریف شده در مطالعه حاضر ثبت گردید.

مجری این طرح پژوهشی با بیان این مطلب که در این مطالعه 24766 ثبت از مطالعات مرتبط با تنوع گونه ای در آبهای ایرانی خلیج فارس و دریای عمان گردآوری گردید، گفت که پس از یکسان سازی و استاندارد سازی حضور 2889 گونه متعلق به 1884 جنس و 925 خانواده را مشخص نمود. در طی مطالعه انجام شده 41 گونه جدید ثبت شده است که اکثرا مربوط به مطالعات دهه اخیر است. تحلیل مطالعات انجام شده روی گروه های مختلف موجودات زنده در منطقه نشان می دهد که برخی از گروه ها نادیده گرفته شده و تمرکز مطالعات روی گروه های خاصی از موجودات بوده است.

دکتر مقصودلو تصریح کرد: اعتبار سنجی مطالعات انجام شده نشان می دهد که در مجموع 3/4 درصد مطالعات انجام شده نامعتبر (اعتباری کمتر از 25 درصد کل اعتبار تعریف شده)، 6/77 درصد نیمه معتبر (25 تا 50 درصد اعتبار)، 3/17 درصد معتبر (بین 50-75 درصد اعتبار) و 8/0 درصد کاملا معتبر بوده اند. کمی اعتبار در برخی مطالعات انجام شده  توسط مراکز وابسته به وزارت علوم، می تواند ناشی از عدم رعایت اصول مطالعات تاکسونومیک و تنوع زیستی از جمله ثبت نمونه های در موزه های معتبر تاریخ طبیعی و یا انتشار در مجلات JCR باشد.

گفتنی است در این طرح پژوهشی فرزانه ممتازي، سمانه پازوكي، خديجه نصيري، سيده محبوبه مولوي، مريم حكمت آرا،  هدي خالدي و  وحيد سپهوند همکاری داشته اند.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 24 بهمن 1394
تعداد بازدید : 937

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.