EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

 

 

مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس»یک شنبه 16 خرداد 95 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، این مراسم به مناسبت گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» و با حضور امیر دریادار جناب آقای دکتر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای علی اوسط هاشمی استاندار استان سیستان و بلوچستان، جناب آقای مهندس محمد سعیدنژاد معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، جناب آقای دکتر حسن صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، جناب آقای دکتر نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، سرکار خانم خانم استر کیش - لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه یونسکو در تهران و جمعی از مسوولان و روسای سازمان ها، مراکز و موسسات پژوهشی، کارشناسان و محققان در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

 

 

 

 

 در ابتدای این مراسم جناب آقای دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص نقش دریاها در زندگی انسانها و اقتصاد ملی وجهانی، گفت: دریاها و اقیانوس ها نقش بی بدیل در اقتصاد جهانی و ملی دارند با توجه به اهمیت آن 8 ژوئن مصادف با 19 خرداد به نام روز جهانی «دریا و اقیانوس» نامگذاری و ثبت شده است و سازمان ملل متحد در سال 2009  بطور رسمی اولین مراسم بزرگداشت این روز را برگزار کرد.

رئیس پژوهشگاه اضافه کرد: در آن مراسم اهمیت مردم و دریا، نقش دریا در تعدیل شرایط آب و هوایی، معیشت پایدار، گردشگری دریایی، فعالیت های انسانی در دریا و حفاظت از محیط زیست مورد توجه قرار گرفت.

دکتر حاجی زاده ذاکر افزود: امسال نیز مانند سال گذشته توجه به سلامت و محیط زیست دریایی با شعار «دریا و اقیانوس سالم، زمین سالم » برگزار می شود..

وی با بیان اینکه روز دریا و اقیانوس فرصت مغتنمی است تا نقش پررنگ دریاها و اقیانوس ها را در حیات انسانها یادآور شویم، گفت: دریاها و اقیانوس ها منبع تامین غذا برای بیش از نیمی از مردم دنیا هستند.

 

 

 

 

در ادامه این مراسم، آقای علی او‌سط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان سخنانی گفت: نفت در کشور ما سرمایه ای است که آینده اقتصادی کشور را هدایت می‌کند. وی همچنین گفت: نگاه به دریا باید به فرهنگ در جامعه تبدیل شود که چگونگی کاهش خسارت و ارزشهای نهفته آن نیازمند بازنگری و تحول در‌نگرشها است. 

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه تاکید کرد روز‌جهانی دریا و‌اقیانوس فرصت ‌مغتنمی است تا نقش پررنگ دریاها و ‌اقیانوس‌ها را در‌حیات انسان‌ها یادآور شویم چراکه دریاها و ‌اقیانوس‌ها می‌تواند در اقتصاد جهانی و ملی موثر واقع شوند

 

 

 

 

 

 

 دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو  نیز در این مراسم گفت: اقیانوس سالم، سیاره سالم شعار سازمان یونسکو برای اهمیت روز دریاها و اقیانو‌س‌ها نامگذاری شده و باید اهمیت بیشتری به این موضوع داشته باشیم چراکه در اثر فعالیت های انسان دیگر سالم نیستند و به صورت انباری برای انباشت زباله های انسانی و صنعتی در آمده‌اند که آلودگی نفتی یکی از شایع ترین آلودگی زیست محیطی اقیانو‌س‌ها است. 

دکتر نصیری قیداری عنوان کرد: لازم است فرصتی برای شناسایی چالش ها و مدیریت دقیق منابع دریاها و ‌اقیانوس‌ها در نظر داشت که کمیسیون ملی یونسکو فعا‌لیت‌هایی در این زمینه در جهت گسترش پژوهش‌های اقیانوس شنا‌سی و‌ایجاد همکاری و‌هماهنگی در برنامه های داخلی و‌بین ‌المللی داشته است. 

وی در ادامه بیان کرد. کمیسیون ملی یونسکو اهداف 17 گانه توسعه پایدار را در نظر دارد که مبنای آن برنامه دستورالعمل2030 سازمان ملل است

 

 

 

 

مدیر دفتر منطقه یونسکو در تهران در این مراسم با ابراز نگرانی نسبت به افزایش آلودگی‌های دریایی خاطرنشان کرد: سالانه 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود و اگر اقدامی در این زمینه صورت نگیرد تا سال 2030 در هر دو دقیقه یک کامیون پلاستیک به آبهای اقیانوس‌ها اضافه می‌شود.

استرکیش لاروش با اشاره به تحقیقات انجام شده در این زمینه یادآور شد: بر اساس دقیق‌ترین تحقیقات انجام شده در حال حاضر 150 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها شده است، ضمن آن که به ازای هر 30 تن ماهی، یک تن پلاستیک وجود دارد.

به گفته وی تا سال 2050 اقیانوس‌ها حاوی پلاستیک بیشتری خواهند بود و تا 34 سال آینده وزن پلاستیک‌های موجود در اقیانوس‌ها بیشتر از وزن ماهی‌ها خواهد شد. وی با تاکید بر این که رفع این معضل تنها بر عهده یک فرد نیست، ابراز امیدواری کرد که با ائتلاف جهانی نسبت به این معضل گام‌های موثری برداشته شود..

 

 

 

 

 

در بخش دیگری از این مراسم، معاون وزیر و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان سخنانی اظهار داشت: دریاها و اقیانوس نقشی پررنگ در توسعه اقتصاد آتی ایران مبتنی بر بهربرداری پایدار دارند که با اجرای سند جامع توسعه دریایی کشور محقق می‌شوند.

آقای مهندس سعیدنژاد با بیان اینکه توسعه اقتصادی آتی ایران مبتنی بر بهره‌برداری پایدار از دریاها و اقیانوس ها است، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیش از 5000 کیلومتر خط ساحلی یک کشور دریایی است که از شمال و جنوب توسط 3 توده بزرگ آبی دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان احاطه شده است. این سه توده از اهمیت راهبردی خاصی برخوردارند چراکه با دارا بودن ذخایر مختلف انرژی، اراضی ساحلی ومنابع عظیم دریایی و زیستی نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصادی ایران ایفا می‌کند. 

 مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های ارگان‌های دریایی کشور در زمینه های مختلف توانا و مقتدر است و بی تردید توسعه اقتصاد آتی ایران مبتنی بر بهره‌برداری پایدار از دریاها و اقیانوس‌های کشور است

 

 

 

 

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این مراسم با بیان سخنانی گفت همانگونه که قلب وظیفه خون رسانی به همه قسمت های بدن را دارد، اقیانوسها و دریاها نیز تمام نقاط جهان و مردم آن را به یکدیگر مرتبط و جریان حیاتی اجتماعی و اقتصادی را فراهم می آورند.

دکتر حسن صالحی گفت اقیانوس ها نقش حیاتی در تنظیم آب و هوا داشته و محل ارتزاق صدها میلیون نفر از جمعیت جهان هستند. اقیانوس ها محل تولید اکسیژنی هستند که ما برای تنفس نیاز مبرم به آن داریم. محل زندگی ده ها هزار انواع حیات وحش و منابع زنده بوده و صدها کارکرد اجتماعی، اقتصادی و زیستی مهم دیگر را دربر می گیرند.

وی تغییرات آب و هوایی را از تهدیدهای جدی جهانی دانست و در این رابطه گفت که عواقب ناشی از تغییرات آب و هوایی، دریاها و اقیانوس ها را نیز تهدید و تاثیرات نامطلوبی را بر روی فعالیت های مختلف از جمله فعالیت های شیلاتی خواهد داشت.

رئیس سازمان شیلات ایران در ادامه تصریح کرد بر اساس گزارشات رسمی سازمان های جهانی بدلیل ورود منابع کربن به دریاها و اقیانوس ها ناشی از گازهای گلخانه ای، رخداد اسیدی شدن دریاها شدت گرفته و چرخه حیات دریاها و اقیانوس ها و منابع زنده آن با مخاطرات جدی همراه خواهد گردید. لذا حفاظت مناطقی مانند جنگل های حرا، علف زارهای دریایی، مناطق مرجانی و تالاب ها که تا پنج برابر معمول در تثبیت کربن نقش دارند بسیار  مهم و حیاتی به نظر می رسد.. 

 

 

 

 

در بخشی در این مراسم فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران درخصوص روز جهانی دریا و اقیانوس گفت: روز جهانی دریا و اقیانوس را امسال درحالی برگزار می‌کنیم که سند جامع توسعه دریایی کشور تدوین تصویب شده است که این سند به عنوان سند بالا دستی توسعه دریایی کشور نقش اساسی را در آینده ایفا میکند. 

دکتر سیاری در ادامه بیان کرد:‌ ضروری است تمام ارگان‌های دریایی کشور در جهت اجرایی نمودن این سند برنامه ریزی کرده و حمایت‌های لازم را به عمل آورند. . 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر برقراری امنیت سه هزار کشتی عبوری

جمهوری اسلامی از دریاها و اقیانوس ها اعلام کرد:ما امنیت دریاها را برقرار کرده ایم و این کار را وظیفه خود

می دانیم که کشتی های مختلف تجاری و نفت کش های ایران را با امنیت تمام از مناطق مورد هجوم دزدان

دریایی و حادثه خیز عبور دهیم

همچنین در ادامه مراسم، به برگزیدگان مسابقه نقاشی که به مناسبت روز جهانی « دریا و اقیانوس» در سطح کودکان از میان سازمان ها وارگان های دریایی برگزار شده بود جوایزی ازطرف پژوهشگاه اهدا شد.

 

 

گفتنی است به مناسبت روز جهانی اقیانوس همزمان در چهار ایستگاه: مرکز اقیانوس شناسی دریای خزر(نوشهر)، مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر)، مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بندرعباس) و مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار) مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریا و اقیانوس» با حضور مسوولان محلی استان های ساحلی برگزار شد.

در بخش پایانی این مراسم دکتر حاجی زاده ذاکر بیانیه این مراسم را به شرح زیر قرائت نمود:

بیانیه مراسم گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس19 خرداد 1395 مصادف با 8 ژوئن 2016

درياها و اقيانوس ها حدود 70 درصد سطح كره زمين را پوشانيده اند و نقش اساسي در تامين اكسيژن كره زمين و تعديل  آب و هواي جهان ايفا مي نمايند و به طور كلي بدون وجود درياها و اقيانوس ها حيات به شكل موجود بر روي كره زمين امكان پذير نبود. انسان به لحاظ تامين غذا و دارو، استفاده از منابع و معادن، حمل و نقل و گردشگري از درياها و اقيانوس ها بهره برداري مي نمايد و نقش درياها و اقيانوس ها در توسعه كشورها به سرعت در حال افزايش است.

با توجه به اهميت درياها و اقيانوس ها در حيات بشر، كشورهاي جهان هر ساله روز هشتم ژوئن را به عنوان روز جهاني دريا و اقيانوس گرامي مي دارند. سازمان ملل متحد در هشتم ژوئن سال 2009 ميلادي به طور رسمي اولين مراسم بزرگداشت را براي اين روز برگزار نمود و در آن اهميت ارتباط انسان و دريا، نقش درياها در تعديل شرایط آب و هوایی، معیشت پایدار، گردشگري دريايي، فعاليت هاي انساني در دريا و حفاظت از محيط زيست دريايي مورد توجه قرار گرفت. جامعه دريايي جمهوري اسلامي ايران نيز هماهنگ با جامعه جهاني، اين روز را گرامي مي دارد و نقش پررنگ دریاها و اقیانوس ها را در حیات انسان ها یادآور مي شود.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیش از پنج هزار کیلومتر خط ساحلی، یک کشور دریایی است كه از شمال و جنوب توسط سه توده بزرگ آبی دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان احاطه شده است. اين سه توده آبي از اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند و با دارا بودن ذخایر مختلف انرژی، اراضی ساحلی و منابع عظیم دریایی و زيستي نقش بسیار مهمی در شكوفایی اقتصادی ایران ایفا می‌نمایند.

خوشبختانه فعاليت هاي ارگان هاي دريايي كشور در زمينه هاي مختلف از جمله امنيت دريايي، حمل و نقل دريايي، بنادر و دريانودي، اقيانوس شناسي، شيلات، هواشناسي، آموزش و پژوهش، صنعت گردشگري و صنايع دريايي در جهت بهره برداري پايدار و حفاظت از درياها، جمهوري اسلامي ايران را تواناتر و مقتدر تر نموده است و بي ترديد توسعه اقتصاد آتي ايران مبتني بر بهره برداري پايدار از درياهاي ارزشمند كشور خواهد بود.

روز جهاني دريا و اقيانوس را امسال در حالي برگزار مي نماييم كه سند جامع توسعه دريايي كشور تدوين و تصويب شده است. اين سند به عنوان سند بالادستي توسعه دريايي كشور نقش اساسي را در آينده كشور ايفا خواهد نمود و ضروري است تمام ارگان هاي دريايي كشور در جهت اجرايي نمودن اين سند برنامه ريزي  نموده و حمايت هاي لازم را به عمل آورند.

شركت كنندگان در اين همايش حمايت خود را از شعار درياي سالم، زمين سالم اعلام مي نمايند و با توجه به اهميت درياهاي كشور پيشنهاد مي نمايند در تقويم كشور روزي با عنوان "روز ملي درياهاي جمهوري اسلامي ايران" تعيين گردد.

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 23 خرداد 1395
تعداد بازدید : 1449

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.