EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
فردا برگزار می شود: اولين نشست شوراي حكام مركز منطقه­ اي اقيانوس­ شناسي غرب آسيا

 

 اولين نشست شوراي حكام مركز منطقه­ اي اقيانوس ­شناسي غرب آسيا فردا برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی،  اولين نشست شوراي حكام مركز منطقه­ اي اقيانوس­ شناسي غرب آسيا تحت پوشش يونسكو با حضور نمايندگان كشورهاي عضو منطقه غرب آسيا از جمله پاكستان،‌ عراق و عمان 27 تیر 1395 به مدت دو روز در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار می گردد.

در این نشست که با حضور دكتر وحید احمدي معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، تحقيقات و فناوري، دكتر سعدالله نصيري قيداري دبيركل كميسيون ملي يونسكو، دکتر یوری اولیونین نماینده یونسکو در مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی برگزار می گردد، برنامه ریزی فعالیت های آموزشی و پژوهشی اقیانوسی شناسی مرکز منطقه ای مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

طرح «ایجاد مرکز منطقه­ ای اقیانوس ­شناسی غرب آسیا» در سال 2010 میلادی با هدف ارتقای علوم و پژوهش ­های اقیانوس ­شناسی در ایران و منطقه توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی به کمیسیون ملی یونسکو ایران ارایه و پس از پیگیری ­های کمیسیون ملی یونسکو، این طرح در کمیسیون بین دولتی اقیانوس ­شناسی یونسکو (IOC) مطرح گردید.

به دنبال آن، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس این مرکز در بیست و هفتمین اجلاس مجمع عمومی کمیسیون بین دولتی اقیانوس ­شناسی در تیر 1392 در مقر یونسکو در پاریس مطرح گردید و با حمایت قاطع کشورهای عضو به تصویب رسید. سپس تاسیس این مرکز در صد و نود و دومین نشست شورای اجرایی یونسکو در مهر 1392 در پاریس مطرح شد و پس از تایید شورای اجرایی یونسکو، در اجلاس عمومی یونسکو در آبان 1392 ایجاد این مرکز منطقه­ ای با اکثریت آرا به تصویب رسید.

بدون شک تاسیس اولین مرکز منطقه ­ای اقیانوس­ شناسی یونسکو در غرب آسیا نه تنها برای جمهوری اسلامی ایران رویداد بسیار مهمی است، بلکه برای کمیسیون بین دولتی اقیانوس­ شناسی سازمان یونسکو نیز حایز اهمیت است.

هدف از تاسیس این مرکز، درک علمی بهتر از فرآیندهای مرتبط با دریا و اقیانوس در منطقه در جهت دستیابی به توسعه پایدار و تسهیل همکاری­ها و مشارکت­های منطقه ­ای، تبادل تجربه و دانش اقیانوس ­شناسی و همچنین برنامه­ ریزی و اجرای برنامه­ های آموزشی و پژوهشی عنوان گردید.

گفتنی است موافقت نامه اين مركز منطقه اي بين وزير  علوم، تحقيقات و فناوري و مدير كل يونسكو در سال 2015 ميلادي به امضا رسيد.

 

 

 


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : شنبه 26 تير 1395
تعداد بازدید : 1078

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.