EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
تصویب پنج راهکار حفاظت از اکوسیستم های جنگل های مانگرو در همایش قشم

 

نخستین همایش ملی جنگلهای حرا و شانزدهمین دوره کمیته ملی اقیانوس­شناسی اول و دوم شهریور 1395 در محل مرکز رشد منطقه آزاد قشم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این همایش که به مناسبت روز جهانی حفاظت از اکوسیستمهای مانگرو ژئوپارک قشم با همکاری کمیته ملی اقیانوسشناسی و با حضور دکتر حاجیزاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رئیس کمیته ملی اقیانوس شناسی، دکتر پورکاظمی رئیس موسسه تحقیقات علومشیلاتی، دکتر گزانی مدیرگروه علوم کمیسیون ملی یونسکو، مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم و ژئوپارک قشم، نمایندگان عضو کمیته ملی اقیانوس شناسی، آقای خداکرم جلالی رئیس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان، جمعی از استادان دانشگاه و دانشجویان، سازمانهای مردم نهاد و جمعی از مردم قشم برگزار گردید؛ راهکارهای حفاظت و انجام تحقیقات کاربردی در زمینه اکوسیستمهای حرا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در آغاز این همایش دکتر حاجی زاده ذاکر مانگروها را انواع متعددی از گیاهان متحمل شوری معرفی کرد و گفت این گیاهان در نواحی جزرومدی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد میکنند. حدود 107گونه گياهي متعلق به 62 جنس از تیره گیاهی به عنوان گياهان مانگرویی تا کنون شناخته شده است كه تنها تعدادي از آنها از مانگروهاي حقيقي به شمار ميآيند.

 وی با اشاره به وضعیت اکوسیستمهای مانگرویی دنیا اظهار داشت: جنگلهای مانگرو دنیا با مساحت حدود 152.000 کیلومتر مربع که در 123 کشور و منطقه در دنیا گسترده اند، کمتر از 0.4 درصد کل جنگلهای دنیا را تشکیل میدهند.

دکتر حاجی زاده ذاکر با اشاره به وسعت تخریب هایی که در جنگل های مانگرو در سراسر دنیا صورت گرفته، افزود: در دنیا سرعت از بین رفتن جنگل های مانگرو سه تا پنج برابر بيش از میانگین از دست رفتن كل جنگل ها است.  به نحوي كه از سال 1980 به بعد حدود یک پنجم مساحت جنگل های مانگرو از دست رفته است.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در بخشی دیگر از سخنان خود نهادهای بین المللی مرتبط با حفاظت از اکوسیستم های مانگرو را معرفی نمود و نقش کمیسیون بین دولتی اقیانوس­شناسی و پروژه­های بین المللی مرتبط با فعالیت های حفاظت از اکوسیستم های مانگرو در سطح بین المللی را تشریح كرد.

دکتر حاجی زاده ذاکر در خاتمه سخنانش پیشنهادهای پژوهشی، آموزشی و مدیریتی برای حفاظت از این ذخیرگاه های ارزشمند ارایه کرد.

در حاشیه این همایش نهمین نشست از شانزدهمین دوره کمیته ملی اقیانوس­شناسی با حضور نمایندگان ارگان­های عضو برگزار گردید و راهکارهای حفاظت از اکوسیستم های مانگرو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت که طی آن پیشنهادهایی به شرح زیر ارایه و مورد تصویب قرار گرفت:

1- مقرر گردید یک طرح پژوهشی در ارتباط و حمایت از اکوسیستم های مانگرو کشور در برنامه دوسالانه کمیته ملی اقیانوس شناسی با همکاری سازمان های عضو کمیته تعریف و اجرا گردد.

2- مقرر گردید کمیته ملی اقیانوس شناسی دوره ها و کارگاه های آموزشی مرتبط با اکوسیستم های مانگرو را با همکاری مدرسین برگزیده کشور و جهان در سطح ملی و بین المللی برگزار نماید.

3- در جهت توسعه فرهنگ حمایت از جنگل های مانگرو و همچنین توسعه اکوتوریستم مرتبط با این جنگل ها، کمیته ملی اقیانوس شناسی از طریق بررسی های کارشناسی و ارائه برنامه های مربوطه با همکاری پژوهشکده حرای دانشگاه هرمزگان اقدام می نماید.

4- کمیته توصیه نمود سازمان حفاظت محیط زیست بررسی و اقدامات لازم جهت عضویت کشور در برنامه MFF ( مانگرو برای آینده) را به عمل آورد.

5- کمیته تلاش های خود را برای جلب حمایت مالی و تخصصی از سازمان  های عضو کمیته، سازمان  ها و ارگان های محلی، ملی، منطقه ای و همچنین سازمان  های بین المللی نظیر IUCN، UNEP، UNESCO، IOCINDIO  و غیره به عمل آورد.

در این همایش نمایندگان سازمان  های مردم نهاد جزیره قشم نیز، دیدگاه های خود را در زمینه حفاظت از اکوسیستم  های حرا و راهکارهای همکاری میان دولت و جامعه محلی برای حفاظت، احیا و توسعه این اکوسیستم  ها با مسئولان در میان گذاشتند.

گفتنی است در نهمین نشست از شانزدهمین دوره کمیته ملی اقیانوس ­شناسی از فعالان حوزه محیط زیست جزیره قشم و سخنرانان همایش تقدیر به عمل آمد.

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 7 شهريور 1395
تعداد بازدید : 1274

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.