EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
مانور بین المللی اعلام خطر سونامی در چابهار همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند با موفقیت برگزار شد

 

مانور بین المللی اعلام خطر سونامی همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند پنج شنبه 18 شهریور 95 در چابهار با موفقیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این مانور که توسط مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه و در مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) و با مشارکت فرمانداری، اداره کل مدیریت بحران استان، هلال احمر، اورژانس، شهرداری، اداره بندر، نیروی انتظامی، منطقه آزاد، شیلات و شورای روستای رمین در روستای ساحلی لیپار (چابهار)، پنج شنبه 18شهریور 95 برگزار شد، افزایش آمادگی و قابلیت های کشورها و دستگاه های زی ربط استانی و همچنین ارتقای سطح همکاری های منطقه ای مورد ارزیابی قرار گرفت.

دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی علوم جوی در خصوص این مانور که از طرف سازمان بین الدول اقیانوس شناسی تحت نظر یونسکو و همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند انجام شد، گفت: این مانو از سوی سازمان بین الدول اقیانوس شناسی از طریق نرم افزار مربوطه به مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی مستقر در پژوهشگاه اعلام شد و متعاقبا پس از انتقال اطلاعات به چابهار و اعلام خطر با صدای آژیر در روستای لیپار، روستائیان با فرار نمایشی و انتقال به مکان امن تعیین شده و استقرار در چادرهای هلال احمر و اورژانس، خدمات اورژانسی را دریافت نمودند.

دکتر علی خوش خلق رئیس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی در این باره گفت: نام رسمی این مانور که در کمیته هماهنگی های بین الملی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند وابسته به یونسکو، برنامه ریزی و اجرا شد Exercise Indian Ocean Wave 2016 (IOWave16) می باشد و کشورهای حوزه اقیانوس هند را در شرایطی مشابه با وقوع سونامی قرار داده و از سازمان های دولتی انتظار تصمیم گیری های به موقع و مناسب دارد. گفتنی است سناریوی سونامی در نظر گرفته شده در این مانور حاصل از زلزله فرضی 9 ریشتری در گسل مکران می باشد. همچنین در گذشته نیز مانورهای سونامی در سال 2009  (IOWave09)، سال 2011  (IOWave11) و سال 2014 (IOWave14) برگزار شده است که متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در آنها شرکت فعالی نداشته است.

دکتر حسین نگارستان مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) در خصوص کم و کیف برگزاری این مانور به تعامل خوب ارگان ها، سازمان ها و ادارات محلی، استانی و کشوری اشاره کرد و از رسانه های محلی برای پوشش خوب این مانور تقدیر و تشکر نمود.

گفتنی است در عملیات میدانی این مانور که با حضور جمعی از مسوولان محلی و استانی برگزار شد مهندس طاهری معاون فرمانداری، آقای شیخ زاده بخشدار مرکزی، آقای شهرکی رئیس هلال احمر شهرستان چابهار ضمن تقدیر و تشکر از مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) برای برگزاری این مانور و نقش آن در آمادگی و افزایش آگاهی عمومی مردم و ساکنان ساحلی چابهار و همچنین ایجاد تعامل بین دستگاه های اجرایی منطقه، آمادگی خود را برای همکاری بیشتر در تمامی حوزه های علمی، تحقیقاتی و میدانی با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اعلام داشتند.

شایان ذکر است در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی برای افراد شرکت کننده در مانور شامل اعضای شورای روستای رمین، مردم رمین و لیپار و نیز ادارات و نهادهای شرکت کننده در مانور در محل مرکز اقیانوس شناسی چابهار چهارشنبه 17 شهریور  1395 برگزار گردید که در طی آن برنامه های مانور تشریح شد.

     
     
     
     
     
     
     
     

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 شهريور 1395
تعداد بازدید : 1460

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.