EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گشت اقیانوس شناسی در کرانه جنوبی دریای خزر توسط پژوهشگاه برگزار شد

 

گشت تحقیقات دریایی در کرانه جنوبی دریای خزر، توسط تیم عملیات میدانی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و  علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: این گشت دریایی اقیانوس ­شناسی در محدوده آب­ های جنوبی دریای خزر به منظور مطالعات جامع اقیانوس ­شناسی، از پانزدهم مهر 1395 به مدت یک هفته توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی برگزار شد.

حاجی زاده ذاکر تصریح کرد در این گشت که با حضور 9 نفر از محققان عملیاتی پژوهشگاه برگزار شد، در محدوده دریایی استان ­های مازندران و گیلان (بنادر بابلسر، نوشهر و انزلی) در امتداد 3 ترانسکت عمود بر ساحل، از اعماق 10 متری نزدیک ساحل تا اعماق 600 متری دور از ساحل با پیشرفته­ ترین تجهیزات، اندازه ­گیری و نمونه­ برداری انجام شد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص نمونه برداری و اندازه گیری­ های انجام یافته در این گشت، گفت: در منطقه نوشهر،  داده ­های پیوسته جریان و موج، با نصب دستگاه جریان­سنج آکوستیکی ADCP برای مدت 4 ماه اندازه ­گیری می شود. نتایج حاصل از داده­ های فوق اطلاعات مفیدی را در خصوص پارامترهای موج (ارتفاع، پریود و طیف موج) و لایه­ بندی جریان، در اختیار محققان اقیانوس ­شناس قرار می دهد.

حاجی زاده ذاکر همچنین نمونه­ برداری در ستون عمودی آب، از لایه­ های عمقی: 600، 500، 400، 300، 200، 100، 50، 25 و 10 متری با دستگاه نمونه ­بردار چندتایی آب (Multi Water Sampler)، به منظور اندازه­ گیری پارامترهای دما، هدایت الکتریکی، اکسیژن محلول، مواد مغذی، قلیات کل و کربن معدنی، کربن آلی محلول، کربن آلی معلق، کلروفیل-a، سولفید هیدروژن، فراوانی فیتوپلانکتون و فلزات سنگین را از دیگر اندازه گیری های میدانی این گشت برشمرد.

وی با اشاره به اندازه­ گیری پارامترهای فیزیک و شیمی در ستون آب دریا  توسط دستگاه CTD در ادامه سخنانش گفت: با استفاده از این دستگاه پارامترهای دما، شوری، چگالی، سرعت صوت، اکسیژن محلول، اسیدیته (pH)، کدورت و کلروفیل- a در تمامی ایستگاه­ ها از لایه سطحی تا نزدیک بستر اندازه­ گیری و محاسبه شد.

حاجی زاده ذاکر اضافه کرد که نتایج حاصل از این تحقیقاتی دریایی، منجر به تولید داده­ های مفید، ارزشمند و همچنین حفظ محیط زیست دریایی و استفاده بهینه از منابع دریایی خواهد شد، گفت: داده­ های پایه ­ایی تولید شده برای بخش صنایع دریایی (نفت و گاز)، محققان علوم دریایی، نظامی، شیلات، محیط زیست و تغییر اقلیم، کاربرد فراوان دارد و در نهایت مسئولین و برنامه­ ریزان می­توانند با استفاده از نتایج این گونه طرح های تحقیقاتی، نظام مدیریت جامع و یکپارچه ای را طراحی و اعمال نمایند.   

مهندس سعید سنجانی مدیر تیم گشت تحقیقاتی اقیانوس شناسی نیز در خصوص نمونه رسوب های سطحی برداشته شده  از اعماق 100 متر و نیز مغزه ­های رسوب به طول حدود 2متر، با استفاده از دستگاه Gravity Corer از اعماق 600 تا 50 متر نزدیک ساحل، اظهار داشت: نمونه­ های فوق از نظرتعیین دانه ­بندی، فلزات سنگین، PAHs و PCBs مورد بررسی و تحلیل آزمایشگاهی قرار می گیرد. وی همچنین نمونه برداری از زئوپلانکتون های لایه­ های 10 متری سطح آب با استفاده از تور نمونه ­بردار پلانکتون را یکی دیگر از اندازه گیری های میدانی این گشت اقیانوس شناسی عنوان کرد.

 

 

 

   
   
   

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 1 آبان 1395
تعداد بازدید : 1275

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.