EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
راه اندازی سامانه مدیریت فراداده های اقیانوسی در پژوهشگاه

 

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از راه اندازی سامانه «مدیریت فراداده های (متادیتا) اقیانوسی» منطبق با استانداردهای «برنامه بین المللی تبادل داده و اطلاعات اقیانوسی» خبر داد و گفت این سامانه بمنظور تولید رکوردهای فراداده توسط سازمانهای دریایی کشور و همچنین امکان جستجوی آنها توسط کاربران دریایی از طریق پورتال مرکز داده ها، راه اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر در این باره گفت: با استفاده از این سامانه یکپارچه، سازمانهای دریایی قادر خواهند بود رکوردهای فراداده خود را تولید نمایند و از طریق پورتال مرکز داده ها، آنها را برای کاربران ملی و بین المللی به اشتراک گذارند. در حقیقت این سامانه، مکانیزمی جهت تعامل و تبادل فراداده های اقیانوسی میان سازمانهای دریایی خواهد بود.

حاجی زاده تصریح کرد: فراداده ها، مجموعه داده هایی هستند که دسته ای از داده های مرتبط را توصیف و تشریح مینمایند و اغلب به عنوان شرحی اولیه از داده های موجود در دسترس کاربران مختلف قرار میگیرند.

وی در خصوص نحوه استفاده کاربران از این سامانه گفت: کاربران بدون اینکه لزوما به خود داده ها دسترسی داشته باشند، قادر خواهند بود به جستجوی داده های مورد نیاز خود بپردازند.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این مطلب که ایجاد بانک اطلاعاتی ملی از فراداده های سازمانهای دریایی کشور، از انجام دوباره کاری در مطالعات و برداشت داده توسط سازمانهای مختلف جلوگیری می کند، اظهار داشت: ایجاد بانک اطلاعاتی فراداده، امکان از دست دادن داده های مستند شده در هنگام جابجایی افراد در سازمانها را به حداقل می رساند و باعث می شود افراد جدید در مورد محتوای داده ها، درک صحیحی یابند و آگاهی لازم را کسب نمایند.

مهندس فرناز غیاثی رئیس مرکز ملی داده های اقیانوسی نیز سازماندهی و مدیریت حجم وسیعی از داده ها را از مهم ترین چالش های پیش روی سازمانهای دریایی عنوان کرد و گفت: سازمانهای مختلف دریایی، داده های زیادی تولید می کنند، ولی از کار یکدیگر اطلاع ندارند از آنجا که تهیه و مدیریت داده های دریایی بسیار هزینه بر است، لزوم حرکت به سمت زیر ساخت و بستری جهت اعمال مکانیزم های فنی جهت دسترسی و استفاده سازمان یافته از منابع داده ها احساس می شود. یکی از اقدامات اساسی در زمینه ایجاد این زیر ساخت،  طراحی و تهیه مستندات داده ها  یا در اصطلاح "فراداده" می باشد.
غیاثی بیان داشت با استفاده از این سامانه یکپارچه، سازمانهای دریایی قادر خواهند بود رکوردهای فراداده خود را تولید نمایند و از طریق پورتال مرکز داده ها، آنها را برای کاربران ملی و بین المللی به اشتراک گذارند. در حقیقت این سامانه، مکانیزمی جهت تعامل و تبادل فراداده های اقیانوسی میان سازمانهای دریایی خواهد بود.
 

گفتنی است در حال حاضر رکوردهای تولید شده توسط این پژوهشگاه، از طریق پورتال مرکز داده ها به آدرس  http://incod.inio.ac.ir/  قابل دسترس می باشند. این رکوردها، بر اساس موارد مختلف از جمله بازه مکانی، بازه زمانی، نام پارامتر، نام سازمان تولید کننده فراداده و ... قابل جستجو هستند.

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آذر 1395
تعداد بازدید : 1002

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.