EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع «بازسازی محیط های رسوبی دیرینه، بایدها و نبایدها»در پژوهشگاه برگزار شد

 

سخنرانی علمی با موضوع «بازسازی محیط های رسوبی دیرینه، بایدها و نبایدها» 19 دی 95 در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر عبدالحسین امینی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ابتدای سخنانش مطالعه محیطهای رسوبی دیرینه را جایگاه ویژه ایی در بررسی های رسوب شناسی، چینه نگاری، زمین شناسی زیست محیطی، زمین شناسی دریایی و زمین شناسی نفت عنوان کرد و گفت: در بسیاری از مطالعات سطحی، عدم توجه به تمایز محیط رسوبیSedimentary Environment ، حوضه رسوبی  Sedimentary Basin  و محیط رسوبگذاریDepositional Environment  و عدم استفاده از مراحل اساسی و ضروری در بازسازی محیطهای رسوبی دیرینه منجر به ارائه تصویری غیر واقعی از شرایط محیطی نهشته های مورد مطالعه می شود.

وی تصریح کرد علاوه بر شناخت دقیق از روشهای مطالعه، لازمه اصلی مطالعه محیطهای رسوبی دیرینه، آشنایی کامل با مشخصات فیزیکی، شیمیایی و زیستی محیطهای عهد حاضر است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

دکتر امینی تاکید کرد: محققی که با شرایط محیطی یک دریاچه یا لاگون عهد حاضر آشنایی کامل نداشته باشد قطعا قادر به ارائه تصویر واقعی از آن در مطالعات محیطهای رسوبی دیرینه نخواهد بود.

گفتنی است در این سخنرانی با ارائه تعاریف دقیق از مفاهیم مرتبط با محیطهای رسوبی، مراحل بنیادی و ضروری در بازسازی محیطهای رسوبی دیرینه و به عبارت دیگر بایدها و نبایدهای چنین مطالعاتی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به ماهیت داده های مورد استفاده برای این مطالعات (رخنمون، مغزه، خرده حفاری، لاگ و داده لرزه ای) مناسب ترین روش برای ارائه تصویر واقعی از محیطهای رسوبی دیرینه ارائه شد.

 

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دي 1395
تعداد بازدید : 1061

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.