EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
توجه بیشتر به مباحث علمی و اقتصادی در حوزه­ های دریایی در همایش ملی خلیج فارس مورد تاکید قرار گرفت

 

همایش «روز ملی خلیج ‌فارس» توسط کمیسیون ملی یونسکو (کمیته علوم‌ زمین و کمیسیون اقیانوسشناسی) و با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و روسای ارگان های دریایی کشور 10 اردیبهشت‌ 96 در محل سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور برگزار شد. 

به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حمید اشتری معاون برنامه‌ ریزی توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در ابتدای این همایش به نمایندگی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در خصوص تاریخچه خلیج فارس مطالبی بیان داشت و گفت: پیشینیه نام گذاری روز خلیج فارس مصادف با بیرون راندن نیروهای بیگانه است که به این مناسبت این روز را به نام خلیج فارس نام گذاری کرده اند.

وی صیانت از میراث خلیج فارس را مهم خواند و افزود: حفظ این میراث گرانبها همیشه مورد هجوم کشورهای بیگانه بوده است، لذا از این جهت باید الزمات و اقدامات همگانی در این خصوص انجام شود. بنابراین همه نهادها حسب توانمندی هایشان باید در جهت رونق اقتصادی و استعماری خلیج فارس اقداماتی انجام دهند.

دکتر ناصر حاجی زاد ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دومین سخنران این همایش در ابتدای سخنانش اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در ارتباط با خلیج فارس اهمیت آن از دیدگاه پژوهش ­های اقیانوس ­شناسی و ارتباط این پژوهش­ ها با بحث­ های اقتصادی و بویژه اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد: بهره‌ برداری از اقیانوس ها و دریاها به لحاظ حمل و نقل، تجارت، منابع غذایی و دارویی، منابع معدنی و امنیت کشورهای ساحلی از اهمیت بسیار ویژه‌ ای در جهان امروز برخوردار است. به طور کلی زمانی که در باره اهمیت علم اقیانوس­ شناسی صحبت می­ شود بر سه محور اساسی زیر تاکید می­ شود: 1- اهمیت محیط زیستی و این موضوع که دریاها و اقیانوس­ ها نقش اساسی در کنترل اقلیم و آب و هوا دارند. 2- اهمیت اقتصادی دریاها و اقیانوس ­ها از منظر منابع؛ صنعت شیلات، نفت و گاز و ترکیبات دارویی. 3- اهمیت راهبردی: مبتنی بر اینکه 71 درصد سطح کره زمین به ­وسیله اقیانوس­ ها و دریاها پوشیده شده است.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در ادامه سخنانش گفت: خلیج فارس به عنوان یکی از دریاهای حاشیه ای اقیانوس هند با طول و عرض بیشینه 990 و370 کیلومتر و مساحت تقریبی 239000 کیلومتر مربع و عمق متوسط 36 متر یکی از دریاهای مهم جهان به شمار می­رود. حدود 10 درصد از جمعیت کشور در استان های ساحلی خلیج فارس یعنی هرمزگان، بوشهر و خوزستان زندگی می کنند و 18 بندر مهم دریایی کشور در این سه استان واقع شده است . این موضوع نشان دهنده اهمیت این خلیج برای کشور ما از نظر حمل و نقل دریایی و تجارت است.

وی با بیان این که بسیاری از شرکت ­های مهم کشتی سازی کشور در سواحل خلیج فارس مشغول فعالیت هستند، گفت: از نظر اقتصادی تولیدات شیلاتی در آب های جنوبی کشور در سال 1392 به بالغ بر 514 هزار تن رسید و طبق آمار گزارش شده بالغ بر 131 هزار صیاد در آب­ های جنوب کشور مشغول فعالیت هستند. کشور ما خوشبختانه از نظر صید آبزیان در منطقه خاورمیانه رتبه نخست را دارا است. این اعداد و ارقام البته منعکس کننده بخشی از پتانسیل در حوزه شیلات در منطقه جنوب کشور است.

دکتر حاجی زاده ذاکر با بیان این مطلب که از نظر منابع غیرزیستی از جمله نفت و گاز خلیج فارس یک منطقه غنی را ایجاد کرده است، گفت: از 1687 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت جهان در سال 2013 بیش از 808 میلیارد بشکه آن در خلیج فارس قرار دارد که این نزدیک به 48 درصد کل ذخایر نفت جهان را در بر می گیرد که 3/9 درصد از آن سهم کشور ما است. این آمار و ارقام در مورد ذخایر گازی خلیج فارس نیز وجود دارد به نحوی که آمار مربوط به ذخایر گازی خلیج فارس گویای این واقعیت است که 2/43 درصد ذخیره گاز جهان متعلق به خلیج فارس است. ( این آمار از آمارنامه دریایی ایران، 1394، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی جمع آوی شده است).  با وجود تنگه مهم و استراتژیک هرمز ، اهمیت استراتژیک این دریا بیشتر هویدا می شود و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها از نقاط دور ناوگان نظامی خود را به این دریای مهم گسیل می کنند.

وی همچنین گفت: از نظر اهمیت محیط زیستی باید به این نکته اشاره شود که با وجود فعالیت­ های پژوهشی که در چند دهه اخیر بر روی این دریا انجام شده است؛ اما واقعیت این است که اطلاعات دقیق از میزان تنوع گونه ای خلیج فارس وجود ندارد و هنوز گونه های اندمیک این دریای ارزشمند به طور کامل شناخته نشده است اما سه اکوسیستم مهم و مرتبط که بستر لازم برای غنای گونه ای یک اکوسیستم آبی را فراهم می کنند در نقاط مختلف خلیج فارس وجود دارد: جنگل های مانگرو، علفزارهای دریایی و آبسنگ­ های مرجانی. این سه اکوسیستم به عنوان بستر و محیط رشد و زندگی بسیاری از گونه­ های آبزی عمل می کنند. هر چند هشدار جدی در رابطه با اثر انواع آلودگی ­های صنعتی و نفتی بر این اکوسیستم های حساس ارزشمند وجود دارد.

دکتر حاجی زاده ذاکر خاطرنشان کرد که با توجه به اینکه سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و در آن بر محورهای تولید، کارآفرینی، اقتصاد دانش بنیان، امنیت غذایی، انتقال فناوری­ های پیشرفته از طریق مناطق آزاد، افزایش ارزش افزوده صنعت نفت و گاز و شاید از همه مهمتر صادرات، تاکید شده است اهمیت دریا و پژوهش دریایی بویژه در خلیج فارس به عنوان محور تولید و صادرات کشور بیش از پیش هویدا و آشکار می­ شود.  چرا که در همه موارد ذکر شده نقش منابع زیستی و غیرزیستی این دریا بسیار مهم است و می تواند منبع کارآفرینی، تولید اشتغال پایدار و ایجاد ثروت دانش بنیان گردد.

وی در ضرورت تاکید این نکته که بهره برداري صحيح از منابع و ثروت دريايي در گرو شناخت دقيق منابع آبي از طریق پژوهش و آموزش نیروی متخصص کارآزموده برای انجام فعالیت­ های مختلف در حوزه­های دریایی است، گفت: به منظور شناخت کافی از ویژگی­های خلیج فارس از نظر منابع و شیوه درست استحصال منابع با در نظر گرفتن حساسیت ­های اکوسیستمی خلیج فارس توجه ویژه به حوزه علوم مختلف اقیانوس ­شناسی شامل زیست­ شناسی، زمین­ شناسی، فیزیک و شیمی دریا بیش از پیش هویدا می شود. همچنین در موضوعات دفاعی و امنیتی نیز با توجه به وجود تهدیدهای موجود از ناحیه کشورهای متخاصم از ناحیه دریا ضرورت درک کلیه ویژگی­ های فیزیکی این دریاها و مدل سازی پدیده ­های مختلف دریایی واضح و آشکار است.

دکتر حاجی زاده ذاکر در ادامه سخنانش متذکر شد که پژوهشگاه ملی اقیانوس ­شناسی و علوم جوی با بهره ­گیری از ظرفیت نیروی متخصص و توانمند علاوه بر انجام طرح ­های مختلف پژوهشی در خلیج فارس با تاسیس مرکز منطقه ای آموزشی پژوهشی اقیانوس ­شناسی غرب آسیا با مجوز یونسکو درصدد است که زمینه را برای ایجاد همکاری­ های منطقه ای برای انجام طرح ­های مطالعاتی برای شناخت بهتر ویژگی­ های این دریای مهم و راهبردی فراهم آورد. باید این واقعیت را پذیرفت که حفاظت از خلیج فارس بدون مشارکت همه کشورهای همسایه آن ممکن نیست و تجارب پیشین نشان داده است که همکاری­ های علمی منطقه ای از طریق سازمان­ های بین المللی می تواند راه گشای حفاظت از این پهنه آبی مهم باشد. همچنین با توجه به افتتاح و بهره­ برداری از نخستین کاوشگر تحقیقاتی اقیانوس­ پیما با نام «خلیج فارس»، پژوهشگاه ملی اقیانوس ­شناسی و علوم جوی آمادگی دارد که با استفاده از ظرفیت این کاوشگر از توانمندی پژوهشگران و متخصصان کشور برای مطالعه و پژوهش در این دریای مهم و راهبردی استفاده نماید.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در پایان پیشنهاد نمود تا به منظور توجه بیشتر به مباحث علمی و اقتصادی در حوزه­ های دریایی و اقیانوسی علاوه بر پیگیری درج مناسبت روز ملی اقیانوس­ ها و دریاها در تقویم ملی، روزهای ملی در ارتباط با دریای خزر و دریای مکران نیز پیگیری شود و یکی از استان­های ساحلی هر یک از این دریاها سالانه به عنوان مسئول، برگزاری کارگاه­ ها یا همایش­ های ملی در ارتباط با دریای یاد شده انتخاب شود. بهتر است میزبان این همای ش­ها دانشگاه­ های استان باشند تا از این طریق به نوعی مشوق توسعه فعالیت­ های تحقیقاتی بیشتر دانشگاه ­های ساحلی کشور بر روی دریاهای کشور را نیز فراهم نماید. 

وی در خاتمه سخنانش تصریح کرد که پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی آمادگی دارد تا در صورت کسب حمایت مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا حمایت ارگان­ های دریایی با ارتقا سطح فعالیت مرکز اقیانوس­ شناسی خلیج فارس به یک پژوهشکده تخصصی و راه ­اندازی مراکز علمی جدید در نوار ساحلی کشور زمینه توسعه فعالیت­های علمی- تخصصی را برای پژوهشگران و متخصصان کشور در این دریای مهم و راهبردی فراهم آورد. در پایان امیدوارم با بسیج همه ظرفیت­ های علمی و تحقیقاتی موجود در کشور و با بهره­ گیری از ظرفیت­ های پروژه­ های بین المللی با پشتیبانی همه جانبه مسئولان سطح علم و آگاهی دانشمندان کشور از دریاهای پیرامونی به سطح شایسته ای ارتقا پیدا کند و امکان بهره ­برداری پایدار با رعایت الزامات محیط زیستی از دریاهای کشور فراهم آید.    

سخنران بعدی این همایش دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، در آغاز سخنانش اظهار داشت: خلیج فارس نام تاریخی آبهایی است که از زمان باستان تاکنون به کار برده شده است. بنابر مدارک موثق یونانی ها آن را Sinus Persicus رومی ها آن را Mare Persicum و عربها نیز قرن ها آن را خلیج فارس یا بحر فارس می نامیدند.

وی با بیان این که خلیج فارس مهمترین مرکز ثروت زای کشور است، گفت: در صورت توجه و مدیریت لازم کرانه های خلیج فارس و آب های شور آن می تواند سیل ثروت را به سوی جامعه ما سرازیر کرد. وی تصریح کرد که خلیج فارس به عنوان مهم ترین مخزن نفتی جهان، نقش تعیین کننده ای در سرنوشت اقتصاد منطقه و جهان دارد.

دکتر قیداری با اشاره به این مطلب که خلیج فارس با 8 کشور ایران، عراق، کویت، عربستان صعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان دارای خطوط تماس و مرز آبی است گفت: از این میان 4 کشور عراق، کویت، بحرین و قطر فقط از طریق خلیج فارس می توانند به آب های آزاد و با دنیای خارج خود ارتباط برقرار نمایند.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو ضمن بیان این که ایران بالغ بر 157 میلیارد بشکه ذخیره نفتی اثبات شده در خلیج فارس دارد، افزود: میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین منابع گازی جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی ترین منابع انرژی کشور به شمار می رود.

دکتر نصیری قیداری با اشاره به جایگاه تاریخی، سیاسی و اقتصادی خلیج فارس در نقشه جهان دبیرخانه سازمان ملل متحد در سند مورخ پنجم مارس 1971 میلادی به دولت ایران یادآور شد که عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل در اسناد و نقشه های جغرافیایی، منطقه آبی بین ایران از سمت شمال و شرق و تعدادی از کشورهای عربی از سوی جنوب و غرب به نام خلیج فارس نامیده شود و این بنا بر عرف قدیمی انتشار اطلس ها و فرهنگ های جغرافیایی است.

وی اضافه کرد که این دبیرخانه همچنین بابت اشتباهاتی که سازمان ملل در برخی اسناد در به کار بردن نام خلیج فارس مرتکب شده اند عذرخواهی کرد و آن را اشتباه سهوی دانست و از کارگزاران سازمان خواسته است که همواره این موضع ایران را در نظر داشته باشند.

وی گفت: با تدابیر و تاکیدهایی که در سال های اخیر مقام معظم رهبری بر موضوع مقاوم سازی اقتصاد داشته اند که در آن اقتصاد باید درون زا و برون گرا بوده و در مقابل تلاطم های بازارهای جهانی مصون بماند توجه به اهمیت دریا و حوزه های دریایی و اقیانوسی بیشتر شده است؛ چرا که مبنای چنین اقتصادی تقویت تولید ملی و به تبع آن افزایش صادرات خواهد بود و رکن اساسی صادرات دریا است و خلیج فارس هم در بحث تولید و هم در بحث صادرات بالاترین جایگاه را برای کشور ما دارا است.

دکتر نصیری قیداری تاکید کرد که برای بهره برداری پایدار از خلیج فارس گام نخست شناخت کامل و کافی این بدنه عظیم آبی است که سیاستگذاری علمی و فناوری را طلب می کند. یعنی باید طی یک طرح راهبردی و برنامه ویژه برای افزایش شناخت نسبت به این عرصه آبی اقدام گردد و این برنامه باید با مشارکت بخش های مختلف کشور اعم از نهادیهای علمی- دانشگاهی و ارگان های دریایی تدوین شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در خاتمه سخنانش همکاری و تعاملات نهادهای علمی و تحقیقاتی کشور با کشورهای منطقه در ایجاد همکاری تحقیقاتی مشترک در خصوص خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تاکید بر منافع مشترک کشورهای منطقه و نه اختلافات زبانی-نژادی باشد.

در بخش دیگری از این همایش دکتر حسن صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران طی سخنانی اظهار داشت: امروزه بحث اشتغال یکی از شاه کلیدهای همه بحث ها است ما باید اول برای ساحل نشینان خدمات دهیم تا عزیزان ساحل نشین مجبور به مهاجرت نشوند.

دکتر صالحی تصریح کرد: خلیج فارس در تولید سهمی حدود 24درصد، دریای عمان و فراساحل 43درصد داشته است ما جهت گیری مان را برای برداشت از سهم های مشترک توسعه داده ایم.

وی با اشاره به این مطلب که بعد از اندونزی، کشور ایران مقام دوم را در اقیانوس هند دارد.گفت امروز بزرگترین ناوگان صیادی نزدیک به 1000 شناور در غرب اقیانوس هند متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر صالحی تصریح کرد این پیشرفت نشان دهنده این است که سیاست های ایران با سیاست های جهانی هماهنگ است و همچنین نشان دهنده این است که برای تولید بیشتر از ذخایر به طرف روش های نوین حرکت کرده ایم.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به این که در خلیج فارس 50 بندر صیادی و 84 مرکز تخلیه صید داریم،  پروژه های در دست رشد را مفید و کاربردی عنوان کرد.

دکتر صالحی معتقد است که برداشت از دریا برداشت پایدار است امروز برداشت خیلی از گونه ها را بیش از یک دهه است که با صید پایدار دنبال می کنیم. برای این که به این تحقق برسیم چند کار ازجمله مدیریت زمان و مکان صید، ارایه مجوز صید و راه سازی بچه ماهی برای افزایش صید را در دستور کار قرار می دهیم.

وی همچنین گفت: توجه به ساحل نشینان جز اولویت های جدی سازمان شیلات ایران است.

در بخشی دیگر از این همایش دکتر علی اصغر اعلم الهدی عضو هیات علمی دانشگاه صنتی شریف با بیان سخنان راجع به اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال گفت اگر ما بحث اقتصاد مقاومتی، آمایش سرزمین و توسعه پایدار می کنیم الفبای آن آب، انرژی و امنیت غذایی است.

وی بحث تامین معیشت مردم از آب دریا را از بحث های جدید عنوان کرد و گفت: در برنامه توسعه ششم تقریبا 30 درصد از آب آشامیدن مناطق جنوب کشور از این طریق باید تامین شود.

دکتر اعلم الهدی در ادامه سخنانش اضافه کرد:  اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را انجام دهیم وظیفه داریم که برای ساحل نشینان آب شیرین تامین کنیم، معیشت آنها و بهداشت آنها را تامین کنیم همه اینها با آب تامین می شود ما باید از راهکار ها و راحل های فناورانه استفاده کنیم.    

در بخش دیگری از این همایش مهندس محمدرضا الهیار مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی در ابتدای سخنانش در خصوص روز ملی خلیج فارس و اقتصاد مقاومتی ضمن بیان مطالبی اظهار داشت:  هنوز سواحل جنوبی ما در حد مطلوب توسعه پیدا نکرده است شاید بتوان گفت دریا و سواحل در کشور ما همچنان مغفول و محروم مانده است.

وی افزود توسعه هایی در بخش هایی از حوزه های دریا انجام شده است ولی کافی نیست.

مهندس الهیار اقتصاد مقاومتی را لازمه یک سری ضرورت ها دانست و نگاه دریا به ساحل، شناخت پدیده های دریایی، تهیه طرح جامع برای توسعه پایدار سواحل، ضرورت یکپارچگی در تصمیم گیری ها و ضرورت اعتماد به متخصصین به عنوان اهم ضرورت ها ذکر کرد.

وی گفت: دو خصیصه پدیده های دریایی دارند: یکی زمانبر بودن آن است که باید در زمان های طولانی انجام شود و دوم این که این پدیده ها هزینه بر است.

وی معتقد است که در انجام تحقیقات دریایی این وظیفه دولت که است که برای بستر سازی در این زمینه اقدامات جدی انجام دهد.

در ادامه این همایش دکتر راضیه لک مدیرکل برنامه، بودجه و فناوری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و دبیر علمی همایش ضمن معرفی  فعالیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی سخنانی در خصوص تحقیقات دریایی در حوزه خلیج فارس در این همایش اظهار کرد.

دکتر احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با بیان سخنانی اظهار داشت: اگر ما دریا را به عنوان محور توسعه بدانیم خلیج فارس در دنیا بی نظیر است.

نماینده مجلس شورای اسلامی نقش مردم در خلیج فارس را کم رنگ خواند و گفت: با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم برنامه ریزی کنیم به جرات می توانیم بگوییم یک نفر از استان های خلیج فارس نباید بیکار داشته باشیم.

وی به موقعیت منطقه ایی «خلیج فارس» اشاره کرد و گفت کشورهایی هستند که از نگاه دینی و مذهبی و فرهنگی از قدیم و ایام به ما نزدیک بوده اند.

وی گفت اشکالی که در کشور ما وجود دارد این است که سعی می کنیم همیشه خودمان را با خودمان مقایسه کنیم.

وی تصریح کرد که مروارید های که در خلیج فارس به عنوان یک صنعت سنتی و بومی شناخته شده بوده الان هیچ آثاری از آن نیست.

وی گفت انتظاری که از دست اندرکاران دارم این است که سربلندی ایران اسلامی را ببینیم وی گفت هر کسی در هر جایی از ایران اسلامی خدشه ایی بر خلیج فارس وارد می کند بدون شک ما آزرده خواهیم شد.

همچنین در ادامه این همایش مهندس بهزاد لایقی رئیس مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور سخنانی در خصوص فعالیت های انجام شده در خصوص خلیج فارس را بیان نمود.

همچنین در این همایش از کتاب خلیج فارس که توسط رامین اردستانی نگارش شده بود با حضور آقایان:  دکتر مرادی، دکتر حاجی زاده ذاکر، دکتر گزانی، دکتر اشتری و آقای لارستانی مولف کتاب «خلیج فارس»، رونمایی شد.

در بخش دیگری از این همایش دکتر ضیاءالدین الماسی مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سخنانی در خصوص جایگاه و ارزش خلیج فارس ذکر کرد و گفت از بعد اقتصاد و توسعه ملی و همچنین منابع ملی خلیج فارس بسیار برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.

وی در خصوص صیانت از محیط زیست خلیج فارس تاکید کرد و گفت: با عنایت به این که 1800کیلومتر از 3300 کیلومتر سواحل خلیج فارس در اختیار ایران است به همین دلیل خلیج فارس می تواند مرکز پیشرفت ایران باشد. بنابراین باید سهم فعالیت های توسعه ای وابسته به دریا را به نحوی افزایش دهیم که باعث تحول در اقتصاد کشور شویم.

در بخش پایانی امیر دریادار پیمان جعفری تهرانی مسوول هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان سخنانی در خصوص خلیج فارس اظهار داشت که خلیج فارس منبع انرژی جهان است و بزرگترین منابع انرژی ائم از نفت و گاز در این خلیج فارس وجود دارد.

همچنین در بخش پایانی این همایش خانم راضیه تقی زاده به نمایندگی از وزارت امور خارجه و مهندس احمدی میانجی رئیس موسسه حکمت سخنانی در خصوص حقوق بین الملل و کنوانسیون های دریایی و مسایل مربوط به دریا بیان داشتند.

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 16 ارديبهشت 1396
تعداد بازدید : 1355

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.