EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری روز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو و روز جهانی دریاها و اقیانوس ها»در بوشهر

 

مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های حرا و روز جهانی دریاها و اقیانوس ها با حضور روسا، نمایندگان و صاحب نظران دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و ارگان های دریایی استان بوشهر در تاریخ 4 مرداد 96 در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در ابتدای این مراسم پیام مدیر کل یونسکو، خانم ایرینا بوکوا به مناسبت روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های حرا و روز جهانی دریاها و اقیانوس ها قرائت شد. سپس مهندس عابدی معاونت محترم توسعه و پشتیبانی پژوهشگاه به خوش آمدگویی و تبریک این روز مهم پرداختند. در ادامه دکتر حاجی زاده ذاکر ریاست محترم پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در زمینه اهمیت اقیانوس ها و شعارهای این روز در سال های مختلف و همچنین اهمیت و نقش های مختلف جنگل های حرا در زمینه های گوناگون از جمله حفاظت از خط ساحلی، زنبورداری و جذب توریست به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این نشست دکتر مصلح ریاست دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز به اهمیت خلیج فارس و حفاظت از جنگل های حرا پرداخت و تاسیس پژوهشکده حرا در استان را در جهت شناخت و حفاظت از این اکوسیستم مهم پیشنهاد دادند. در ادامه مراسم، دکتر نبی پور، ریاست مرکز تحقیقات زیست فناوری دریایی خلیج فارس در خصوص اهمیت جنگل های حرا در شهرسازی به ایراد سخنرانی پرداختند. سپس، دکتر نفیسی، ریاست پژوهشکده خلیج فارس، آقای یاراحمدی معاونت شیلات استان بوشهر، خانم محسنی زاده کارشناس اکولوژی پژوهشکده میگوی کشور به ایراد سخنرانی پرداختند. در ادامه این مراسم چندین سخنرانی علمی توسط اعضا هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی انجام شد. دکتر وزیری عضو هیات علمی پژوهشکده خلیج فارس به معرفی زیستگاه حرای مل گنزه در استان بوشهر و ارایه نتایج مطالعات خود در این زمینه پرداختند. سپس، دکتر کمالی فرد در خصوص بررسی وضعیت اکولوژیک جوامع ماکروفونا و شرایط زیست محیطی جنگل های مانگرو در محدوده تحت نفوذ منطقه ویژه انرژی-اقتصادی پارس جنوبی به ایراد سخنرانی پرداختند.

 در پایان دکتر مریم قائمی سرپرست مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر)، در مورد نقش اسیدی شدن اقیانوس ها بر زیستگاه های مانگرو و نیز عملکرد این اکوسیستم مهم در تعدیل فرایند اسیدی شدن اقیانوس ها به ارائه سخنرانی پرداخت. وی گفت: نتایج تحقیقات جدید نشان داده اند که جنگل های مانگرو از طریق چرخه بیوژئوشیمیایی طبیعی (مجموعه ای از واکنش های اکسیداسیون-احیا) می توانند قلیائیت آب های اطرافشان را افزایش دهند.

شایان ذکر است به مناسبت روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های حرا، تعدادی نهال حرا توسط دانش آموزان در ساحل شهر بوشهر کاشته شد.

 

متن بیانیه روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های حرا 4 مرداد 1396

در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) به شرح زیر قرائت شد.

1.اهمیت و نقش زیستگاه حرا در سواحل استان بوشهر به عنوان یکی از اکوسیستم­های بسیار مهم و اساسی دریایی مورد تاکید قرار گرفت.

2.با توجه به نقش زیستگاه حرا به لحاظ زیستگاه انواع آبزیان، حفاظت بیشتر جهت سلامت زیستگاه های حرا در مناطق ساحلی استان بوشهر در اولویت می­باشد. در این رابطه اقدامات لازم جهت جلوگیری از تخلیه فاضلاب های شهری و صنعتی به زیستگاه های حرا توصیه می گردد.

3. زیستگاه های حرا با توجه به تجربیات جهانی از جاذبه­های مهم گردشگری بوده و برنامه ریزی برای استفاده بیشتر از زیستگاه های حرا در گردشگری استان درخواست گردید.

4. اقدامات مفیدی در جهت توسعه و احیا زیستگاه های حرا در استان بوشهر انجام شده است. افزایش این اقدامات و حمایت بیشتر سازمان­ها و ارگان­های استان از اقدامات توسعه و احیا زیستگاه های حرای استان و ایجاد مراکز تکثیر نهال و معرفی مناطقی که این فعالیت ها در آن صورت می گیرد، درخواست گردید.

5.افزایش آگاهی عمومی و فرهنگ­سازی در سطوح مختلف نقش اساسی در توسعه و حفاظت از زیستگاه های حرای استان داشته و در این زمینه بخصوص فعالیت­های فرهنگی دانش آموزی و سازمان های مردم نهاد مهم می­باشد. همچنین، در این رابطه حمایت از فعالیت­های فوق­الذکر خواستار گردید.

6. بزرگداشت روز جهانی حرا در سطح استان دارای اهمیت ویژه بوده و مشارکت بیشتر و گسترده به این لحاظ درخواست گردید.

7. نیازسنجی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و انجام پروژه­های تحقیقاتی مرتبط با زیستگاه­های حرا در سطوح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بخصوص پژوهشگاه ملی اقیانوس­شناسی و علوم جوی درخواست گردید.

8. همکاری و مشارکت تحقیقاتی و علمی با موضوع زیستگاه حرا در سطح دانشگاهی و پژوهشی استان با مراکز مربوطه منطقه­ای و جهانی مورد تاکید قرار گرفت.

 

 
   

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 مرداد 1396
تعداد بازدید : 1104

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.