EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کارگاه آموزشی«جایگاه جنگل های حرا در اکوسیستم های ساحلی مکران»به مناسبت روز جهانی اقیانوس برگزار شد

 

کارگاه آموزشی «جایگاه جنگل های حرا در اکوسیستم های ساحلی مکران» به مناسبت روز جهانی اقیانوس و حفاظت از جنگل های حرا با حضور جمعی از مسولان نهادهای مختلف دولتی و مردمی در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در ابتدای این کارگاه آموزشی که با حضور روسا، مدیران و نمایندگان: اداره هواشناسی، مرکز تحقیقات شیلات، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره بنادر و دریانوردی، اداره آموزش و پرورش، اداره جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره محیط زیست، شورای چابهار، استاندارد و تحقیقات صنعتی چابهار، دامپزشکی چابهار، دانشگاه علمی کاربردی و جمعی از دانشجویان برگزار شد، دکتر نگارستان، مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرائی مرکز اقیانوس‌ شناسی چابهار، ضمن عرض خیر مقدم به ذکر مقدماتی در زمینه اهمیت محیط زیستی- اقتصادی جنگل‌ های حرا پرداخت.

بر اساس این گزارش در این کارگاه، دکتر قاضی لو و دکتر کوچک نژاد در سخنرانی های خود به اهمیت حفاظتی جنگل‌ های حرا و نقش آن در حفاظت از محیط های مرجانی و همچنین نقش جنگل‌ های حرا در غنای گونه‌ ای ماهیان اکوسیستم‌ های ساحلی و ارتباط متقابل زیستگاه های حرا، مرجانی و علف دریایی پرداختند.

در سخنرانی بعدی، دکتر نگارستان در خصوص جایگاه جنگل‌ های حرا در توسعه سواحل مکران مطالبی بیان داشت و نقش اصلی این جنگل ها را در توسعه مکران که همزمان باعث حفاظت و توسعه کاشت درختان حرا و نیز توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه می شود مفید بیان کرد.

در ادامه این کارگاه، دکتر کُر در سخنرانیش به بیان مسئله اثرات تغییر اقلیم بر جنگل‌ های حرا پرداخت و ضمن معرفی اثرات تغییر اقلیم در سواحل دریا وجود جنگل های حرا را یک عامل تعادل بخش محیط در این شرایط بیان نمود.

دکتر ارشادی فر نیز طی سخنرانی، موضوع تبادلات شیمیایی درختان حرا با محیط اطراف خود را مطرح کرد و نشان داد که شرایط شیمایی رسوبات جنگل های حرا با افزایش عمق تغییر می کند و به نظر می رسد تبادلات ریشه درختان حرا این تفاوت های شیمایی باشد.

در نهایت ضمن برگزاری بحث و هم‌ اندیشی بین شرکت کنندگان، مهندس صیاد شاهی معاون اداره منابع طبیعی به کاشت نهال های حرا در خلیج چابهار توسط منابع طبیعی اشاره نمود. حاضرین نیز ضمن استقبال و قدردانی از این حرکت خواستار توسعه این قبیل فعالیت ها شده و هم فکری و مشاوره با ادارات مرتبط را مفید و ضروری ارزیابی نمودند.

در پایان بخش این کارگاه، مهندس ابراهیمی معاون اداره بنادر و دریانوردی چابهار در مورد اهمیت توسعه جنگل های حرا مطالبی را مطرح نمود.

گفتنی است در انتها کارگاه آموزشی، حاضران ضمن بازدید از آزمایشگاه ها و تجهیزات میدانی مرکز اقیانوس شناسی چابهار، از نزدیک در جریان دستاوردهای علمی، پژوهشی  و فعالیت های میدانی مرکز قرار گرفتند.

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 مرداد 1396
تعداد بازدید : 800

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.